Allianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a. s.

Minister Mihál presadil riziko v penziách

Dátum publikácie: 19.07.2011
Zdroj: Hospodárske noviny
Autor: Matúš Kollár

Ministrovi práce sa za prvý rok podarilo zrušiť bariéry v druhom pilieri. Penzijný systém. Od budúceho roka sa majú penzijným firmám uvoľniť ruky pri investovaní. Má to priniesť vyšší výnos, keďže budú môcť viac riskovať. Smer však hrozí, že po svojom návrate do vlády Mihálove zmeny zruší.

Voľnejšie ruky pri investovaní, viac rizika, a teda aj šanca na vyšší výnos. To je najzásadnejšia zmena v penzijnom systéme, ktorú počas prvého roku pôsobenia pripravil minister práce Jozef Mihál (SaS). Dôchodkové správcovské spoločnosti by už nemali mať povinnosť každých šesť mesiacov preukazovať, že neprerobili peniaze svojich klientov. Tým pádom môžu investovať do dlhodobejších a rizikovejších aktív a zarobiť sporiteľom viac. Ľudia sa po novom budú môcť rozhodnúť, či chcú byť v garantovanom alebo negarantovanom fonde. „Zrušia sa dnešné obmedzenia a ľudia budú mať na výber, ako chcú investovať. To sa mi páči,“ hodnotí analytik Tatra banky Juraj Valachy.

Spoločnosti začnú riskovať
Garancie v rastovom a vo vyváženom fonde sa zrušia úplne, zostanú len v konzervatívnom. Aj tam sa obdobie, počas ktorého musí DSS-ka vykázať, že neprerába, predĺži. Namiesto súčasných šesť mesiacov bude mať na zhodnotenie päť rokov. Šéf rezortu práce tak dáva správcovským spoločnostiam voľnejšie ruky pri investovaní. „Nemôžete porovnávať výnosy za šesť mesiacov, keď si na dôchodok sporíte napríklad 20 rokov,“ víta ministrov návrh ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Podľa neho tak správcovské spoločnosti môžu ísť do istého rizika s vidinou vyššieho výnosu. „Tým, že mali dôchodcovské správcovské spoločnosti povinnosť garantovať zisk, bola poškodená určitá vrstva obyvateľov, ktorí boli ochotní akceptovať riziko,“ dodáva Baláž.

Smer sľubuje zmeny
Mihál v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení pripravil pre sporiteľov v druhom pilieri aj ďalšie zmeny. Chce, aby budúci dôchodcovia vstupovali do druhého piliera automaticky. Následne budú mať dva roky na to, aby sa rozhodli, či v ňom aj ostanú. Ak novela nájde podporu v parlamente, nové pravidlá začnú platiť od januára budúceho roka. Zatiaľ ho poslanci schválili v prvom čítaní. Práve tento automatický presun bol predmetom ostrých rozporov medzi koaličnými a opozičnými poslancami. Opozičný Smer-SD navrhoval zachovať garancie pre tých sporiteľov, ktorí o sporenie v negarantovaných fondoch neprejavili záujem.

Nie je preto isté, či reforma prežije budúcu vládu. Opozičný Smer už avizoval svoje plány zmeniť druhý pilier. „Upozorňujeme, že nič netrvá večne, a ak dostaneme tú možnosť podieľať sa na koalícii v budúcnosti, tak my sa k týmto témam určite vrátime,“ reagoval podpredseda Smeru Peter Kažimír. Isté nie je ani to, či novela prejde v súčasnom znení. S automatickým presunom sporiteľov do negarantovaných fondov má totiž problém aj OKS, ktorá sa dostala do parlamentu na kandidátke Mostu-Híd. Strana nevylúčila, že sa novelu ešte pokúsi zmeniť.

Garanciami sporitelia stratili
Mihál chce zrušením garancií dosiahnuť najmä vyšší výnos. Vypočítal, že tieto obmedzenia, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica (Smer-SD), pripravili sporiteľov o 150 miliónov eur. O toľko menej mali penzijné firmy získať práve pre opatrnú stratégiu. „Dokazuje to vývoj na akciových trhoch, ale aj výnosy štátnych dlhopisov,“ tvrdí rezort.
Účet sporiteľa Dobrovoľné príspevky
zamestnávatelia
Infolinka 0800 111 555 Kontakty Otázky a odpovede Newsletter

Upozornenie