A čo tak dobrovoľné príspevky do druhého piliera?

Dátum vydania

Spýtali sme sa vás: Máte aj doplnkové sporenie na dôchodok?

  • Áno 1 103
  • Nie 370

Výsledky ankety hovoria jasnou rečou: Máme vzdelaných a zodpovedných sporiteľov! Spoliehať sa na dôchodok z prvého piliera je v súčasnej demografickej situácii naivné. A čo tak dobrovoľné príspevky do druhého piliera?

Stali sa hitom, keď sporitelia dostali prognózu svojich budúcich dôchodkov. Ešte príťažlivejšie sú však po preštudovaní ďalších parametrov.

Na úvod tri kľúčové benefity dobrovoľných príspevkov

  • daňové prázdniny z výnosov na celé obdobie sporenia
  • nízke poplatky
  • absolútna voľnosť pri míňaní po dosiahnutí dôchodkového veku

Ako a kde začať

Na nových zmluvách si sporitelia zadávajú aj možnosť platenia dobrovoľných príspevkov vo väčšej miere, keďže im to umožňuje úplnú voľnosť rozhodnutia vo frekvencii a výške platieb. Ten, kto má zmluvu uzatvorenú pred rokom 2013, keď ešte neexistovala možnosť platiť dobrovoľné príspevky, musí najprv uzatvoriť dodatok o ich platení s DSS.

Je priemerná alebo odporúčaná suma príspevkov?

Výšku aj frekvenciu dobrovoľných príspevkov si sporiteľ zvolí sám a kedykoľvek ju môže zmeniť. Môže si teda posielať 10 eur alebo aj 100 eur mesačne, prípadne iba nepravidelne vkladať nejakú sumu, napríklad ak práve dostal odmeny.

Magická štvrtina

Optimálne je platiť si napríklad 25 percent z povinných príspevkov, a tak si zároveň zvýšiť budúci dôchodok. O koľko by sa dôchodok zvýšil, ak by si sporitelia začali platiť 30 eur mesačne, sme ukázali sporiteľom v januárovom výpise z účtu. Ak si výpis už nenájdete, odhad svojho budúceho dôchodku nájdete aj na webovej stránke ASDSS.

Ako sa zhodnocujú príspevky, ako sa rozložia do fondov?

Príspevky sa rozkladajú medzi dva fondy v rovnakom pomere, ako zvolil sporiteľ pre povinné príspevky. Teda rovnaké percentuálne časti budú vo fondoch Progres a Garant.

Pre koho sú dobrovoľné príspevky výhodné?

Dobrovoľné príspevky sú vhodné pre každého sporiteľa. Čím skôr si ich začnete platiť, tým vyššiu sumu si na dôchodok nasporíte.

Radi by sme oslovili najmä živnostníkov. Živnostníci  patria medzi sporiteľov, ktorí by si dobrovoľné príspevky mali platiť takmer „povinne“. A najmä tí, ktorí si platia odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Z prvého aj druhého piliera dostanú totiž iba adekvátne nízky dôchodok. Mesačná platba dobrovoľných príspevkov napríklad už vo výške 50 eur mesačne môže ich budúci dôchodok výrazne zvýšiť.

Čím sa odlišuje zhodnotenie dobrovoľných príspevkov od bežných vkladov?

Dobrovoľné príspevky „zdedili“ všetky výhody, ktoré majú povinné príspevky. K najväčším výhodám platí, že v druhom pilieri sú najnižšie poplatky v porovnaní so všetkými ostatnými možnosťami sporenia si na dôchodok. Výnosy z investovania sú zároveň oslobodené od dane z príjmu, čo ich odlišuje od príjmov z investícií na kapitálovom trhu. Je to „celoživotný“ finančný produkt, pričom tieto výhody sa kumulujú počas desiatok rokov sporenia.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.