Aj finančné trhy citlivo reagujú na vírusy

Dátum vydania

Ku koncu apríla dostali európske krajiny šírenie pandémie pod kontrolu, bolo to však vďaka drastickým opatreniam, ktoré spôsobujú prepad ekonomiky. Zároveň v priebehu mesiaca zafungovali masívne vládne stimuly spolu s opatreniami centrálnych bánk a finančné trhy sa postupne stabilizovali.

Dôchodkové fondy zaznamenali v apríli pozitívny vývoj

Upokojenie situácie sa prejavilo tak na garantovaných, ako aj negarantovaných fondoch. To skorigovalo aj ich nepriaznivú tohtoročnú bilanciu. K poslednému aprílovému piatku sa poklesy garantovaných fondov pohybovali v priemere okolo jeden a štvrť percenta, pri negarantovaných fondoch to bolo niečo nad jedenásť percent.

  • Akciové trhy pokračovali v korigovaní strát z februára a prvých troch marcových týždňov. V čase najväčšieho poklesu stratili akciové indexy približne tretinu svojej hodnoty. Viac ako polovicu tejto straty už vymazali.
  • Dlhopisové trhy zažili v apríli stabilizáciu, keď klesali rizikové prirážky na podnikových či bankových dlhopisoch. Výnosy na štátnych dlhopisoch naďalej vzrástli, čo platí pre talianske, španielske, ale aj tie slovenské. Výnimkou boli nemecké dlhopisy, tie si medzimesačne udržali úroveň výnosov.
  • Cena zlata v apríli rástla napriek čiastočnému upokojeniu situácie na akciových trhoch.
  • Cena ropy bola udalosťou mesiaca. Na trhu s ropou zúri vojna producentov, ktorú rozpútala Saudská Arábia zvýšením produkcie v čase, keď dopyt po rope prudko klesá. Na trhu tak vznikol prebytok ropy, ktorú nie je kde skladovať. Cena ropy tak prepísala učebnice ekonómie a klesla pod nulu. Síce iba na krátko a veľkú rolu v tom zohrali aj derivátové obchody na ropu, ale na precedens  to stačilo. Na to, že nula nie je dnom pri úrokoch, sme si už pomaly zvykli, teraz sa k tomu pridali aj komodity.

Nikto nevie, aká bude situácia o mesiac, no doterajší vývoj potvrdzuje, že robiť unáhlené rozhodnutia o tom, v akom fonde si sporiť, pod vplyvom paniky nie je pri dlhodobom dôchodkovom sporení správnym postupom.

Miroslav Kotov, predseda Predstavenstva Allianz SDSS

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.