Čo nás naučil covid rok o dôchodkoch

Dátum vydania

Že získali tí, ktorí nepanikárili, a že ústavný zákon sa dá v jednom roku schváliť aj zrušiť.

V roku 2020 dosiahli úspory budúcich dôchodcov v druhom pilieri desať miliárd eur a počet sporiteľov predstavuje viacej ako polovicu pracujúcej populácie na Slovensku.

Dôchodkové fondy majú za sebou, vzhľadom na udalosti a turbulencie, celkom pozitívny rok. Všetky garantované a okrem jedného aj negarantované fondy skončia v kladných číslach. Zhodnotenie síce nedosahuje rekordné čísla roku 2019, no už len samotný fakt, že dôchodkové úspory rástli aj v takom krízovom roku, je rozhodne úspech.

Garant 1,34 % p. a. Progres 4,16 % p. a.*

Celý rok je učebnicovým príkladom, aké veľké výkyvy môžu postihnúť finančné trhy, a zároveň aj ukážkou toho, že panika je zlým radcom pre dlhodobých investorov.

Akciové trhy sa v prvotnej panike v marci 2020 prudko prepadli. Akciové indexy klesli o 30 až 40 percent a až po oznámení masívnej podpory centrálnych bánk, vlád či nadnárodných inštitúcií sa prepad zastavil. Počas roka začala krivka stúpať a viaceré akciové indexy sa v decembri dostali na nové historické maximá. Dlhopisový trh zažil podobný vývoj, keď panika na jar stiahla ceny dlhopisov a rástli výnosy.

Aj v prípade dôchodkových úspor sa tak ukázalo, že sa treba vyvarovať unáhlených rozhodnutí. Ten, kto pri prudkých poklesoch presunul úspory do garantovaných fondov, pripravil sa o možnosť získať na rýchlom zotavení akciových trhov.

Čo je však potešiteľné, videli sme aj sporiteľov, ktorí prudké prepady využili na presun úspor do akciového fondu.

Máme pred sebou druhý covid rok.

Nebude ľahký pre firmy, štáty, zamestnávateľov a všetkých pracujúcich. Svetovú ekonomiku čaká dlhodobé zotavovanie sa.

Aj finančné trhy pozorne sledujú účinnosť vakcíny a rozhodnutia o lockdowne ekonomík. Ak zostanú úrokové miery na súčasných úrovniach, nie je predpoklad, že garantovaný dlhopisový fond výkonnosťou prekoná rok 2020. Negarantovaný akciový fond, kde rastová krivka ešte viac závisí od šírenia či ústupu pandémie, môže v prípade priaznivého vývoja prekonať uplynulý rok. Samozrejme, platí to aj opačne, vzhľadom na vysoké hodnoty akcií a optimistické očakávania v nich započítané by v prípade zhoršenia pandemickej situácie mohol prísť pokles.

O to väčším záväzkom je pre všetkých starostlivosť o dôchodkové úspory.

Ani ťažký rok, ani reštrikcie neospravedlňujú unáhlené rozhodnutia zákonodarcov. Všetci sa zhodujeme v tom, že moderné Slovensko si v treťom tisícročí zaslúži moderný dôchodkový systém. Trváme však na tom, aby nebol prijatý unáhlene a prešiel širokou spoločenskou diskusiou.

Druhý pilier je vo výbornej kondícii. Ako správcovia úspor si uvedomujeme, že vždy bude síce menšou, ale neoddeliteľnou súčasťou robustnej dôchodkovej schémy, a zároveň podporujeme zdravú súťaživosť a konkurenciu na trhu v prospech sporiteľov.

Sme pripravení zhodnotiť svoje profesionálne skúsenosti aj v roku 2021.

Miroslav Kotov, predseda Predstavenstva Allianz SDSS

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.