Čo sa deje s dôchodkovými fondmi?

Dátum vydania

Ako to vyzerá od začiatku roka 2022

Dôchodkové fondy klesali – Garant mierne, poklesy Progresu sú výraznejšie.

Čím žili finančné trhy pred posledným februárovým štvrtkom

Obmedzenie ekonomickej výroby pod vplyvom pandemických opatrení malo za následok  prerušenie dodávateľsko-odberateľských vzťahov na globálnej úrovni, čo viedlo k nedostatku energetických surovín aj materiálov vo výrobe. Po prekonaní a utlmení pandémie sa však na druhej strane oživil ekonomický rast  a zvýšila sa spotreba domácností, čo taktiež prispelo k zrýchleniu ekonomického rastu a následne zvyšovaniu cien. Táto situácia donútila centrálne banky pristúpiť k opatreniam na spomalenie rastu inflácie oznámením o zvýšení úrokových sadzieb.

Fond Garant investuje do dlhopisov. Ich ceny krátkodobo klesajú, ak aktuálne sadzby na trhu rastú. A presne to sa deje už niekoľko mesiacov. Pod vplyvom rastúcej inflácie začali rásť úrokové sadzby a to zas spôsobilo pokles cien dlhopisov.

Fond Progres investuje do rizikovejších aktív – akcií. Akciové trhy zaznamenali najhorší vstup do nového roka za posledných niekoľko rokov. Napätie vyvoláva vysoká inflácia a očakávané kroky centrálnych bánk. Úľavu nepriniesli ani pomerne dobré výsledky spoločností. Obava z inflácie a vyšších úrokov bola silnejšia.

Čo sa na trhoch mení po vypuknutí konfliktu

Bezprostredné reakcie akciových trhov na vojenský konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom boli veľmi mierne. Poklesy v prvý deň boli do päť percent a viac klesali akciové trhy v Európe v porovnaní s USA či Áziou. Naopak, prílev investorov do bezpečných dlhopisov spôsobil nárast ich cien.

Čo môžeme očakávať v nasledujúcom období

  • Vyššie výkyvy na trhoch, najmä na tých akciových
  • Spomalenie rastu úrokov aj napriek rastu inflácie
  • Záujem o bezpečné investície zlato, štátne dlhopisy

Sporiteľov zároveň ubezpečujeme, že dôchodkovė fondy Allianz SDSS nemajú priame investície do ukrajinských ani ruských aktív.

Čoho sa vystríhať

Dlhodobé sporenie by sme nemali riadiť na základe emócií a paniky.

Ani jeden z našich fondov nezaznamenal prudké prepady. Akciový fond Progres sa s hodnotou vrátil pár mesiacov v čase, keďže v závere roka 2021 zaznamenal extrémne silný rast. Tak garantované, ako aj negarantované fondy nebudú stále iba rásť, k výkyvom bude prichádzať vždy.

Odporúčame, aby sporitelia v garantovaných fondoch zvážili využitie poklesov na akciových trhoch na presun aspoň časti úspor práve do rizikovejších fondov.

Vývoj fondov

Sporiteľov zároveň ubezpečujeme, že dôchodkovė fondy Allianz SDSS nemajú priame investície do ukrajinských ani ruských aktív.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.