Divoká jazda 2020

Dátum vydania

Prvých šesť mesiacov je vhodná príležitosť na krátku bilanciu prebiehajúceho roka. A že to teda bola zatiaľ divoká jazda!

 

  • Akciové trhy

Poklesy na akciových trhoch môžu byť aj výrazné a aj dlhodobé.“ Túto frázu používame pri opisovaní rizika akciového fondu často.

Význam slova výrazný zažili sporitelia v negarantovanom akciovom fonde Progres na prelome februára a marca 2020. Takmer presný mesiac delil tohtoročné maximum fondu a jeho minimum. Za dvadsaťštyri pracovných dní, medzi 19. 2. a 23. 3., sa fond Progres prepadol o neuveriteľných 30 percent.

Panika vrcholila začiatkom marca, keď uterák do ringu hádzali aj skúsení investori. V priebehu týždňa najprv fond zaznamenal denný pokles o takmer 6,5 % a vzápätí o ďalších takmer 8 %.  Zdalo sa, že zúfalstvo a panika nemajú konca-kraja.

A potom zasiahli centrálne banky, národné vlády a nadnárodné inštitúcie.

Vďaka týmto zásahom akciové trhy nielenže našli svoje dno, ale pomerne rýchlo sa od neho odrazili a v druhom štvrťroku výrazne vzrástli. Ku koncu prvého polroka 2020 bol Progres od svojho februárového maxima vzdialený len niečo viac ako 10 percent.

S významom slova dlhodobý sme sa preto nemali možnosť oboznámiť. Zatiaľ.

Investovanie do akcií však nie je jednosmerná jazda, s tým sa treba zmieriť. Väčšina našich sporiteľov panike nestihla podľahnúť. Nezažili sme žiadne masívne presúvanie úspor z negarantovaného do garantovaného fondu. A odložme bokom otázku, či to bolo preto, že chápu zákonitosti akciového trhu, alebo tým, že jednoducho nestihli.

 

  • Dlhopisové trhy

Podstatne pokojnejšie obdobie zažil dlhopisový fond Garant, ktorý sa počas celého polroka pohyboval v úzkom, približne trojpercentnom pásme. Po vypuknutí koronakrízy ceny dlhopisov prudko klesli, pretože investori mali obavy o schopnosť emitentov splatiť svoje dlhy. Zavreté ekonomiky a nárast výdavkov na zdravotnú starostlivosť zakývali rozpočtami firiem, bánk, ale aj štátov. Aj tu došlo k upokojeniu až po oznámení masívnej pomoci zo strany štátov a centrálnych bánk.

 

  • Druhý polrok sa už začal

Koniec prvého polroka tak zastihol finančné trhy v dobrej a pokojnej nálade. Na druhej strane – z globálneho hľadiska počty nových prípadov nákazy COVID-19 dosahovali maximá. Je preto možné, že na finančné trhy sa vráti obdobie neistoty, ktoré sa prejaví zvýšenou mierou výkyvov trhov. Pri dlhodobom sporení je však takáto situácia príležitosťou do akciového fondu nastúpiť, nie z neho utekať.

Aktuálna koronakríza nás naučila mnoho nového, či už pracovne alebo súkromne. A znásobila dôležitosť dôchodkového sporenia.

Dopadom krízy je rast dlhov, kam sa len pozrieme. Tie dlhy necháme na splatenie mladej generácii. Ako bonus k tomu, že sa má postarať o početnejšiu generáciu svojich rodičov. Dôchodkové sporenie aspoň sčasti skladá toto bremeno z ich pliec.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.