Do roku 2022 vstupuje druhý pilier v dobrej kondícii a s rekordným rokom za chrbtom

Dátum vydania

No ako sa hovorí, nič nie je staršie ako včerajší úspech, a preto sa už pozeráme na najväčšie výzvy roku 2022.

Investičné výzvy

Garantovaný fond bude aj naďalej operovať v prostredí nízkych úrokových sadzieb.

Európska centrálna banka sa podľa doterajšej rétoriky v tomto roku zvyšovať sadzby nechystá. Čo však ECB plánuje, je postupné utlmovanie pandemickej pomoci prostredníctvom nákupu dlhopisov. To s veľkou pravdepodobnosťou bude viesť k postupnému nárastu výnosov.

Rast výnosov je vždy spojený s krátkodobým poklesom cien dlhopisov, a teda aj záporným zhodnotením fondu. Garantovaný fond bude v strednodobom horizonte aj naďalej s výnosmi niekde mierne nad nulou.

Progres sa dlhšie obdobie vezie na pozitívnej vlne rastu akciových trhov. A hoci sme si na vysoké a ešte vyššie výnosy všetci zvykli, akciové trhy majú svoje zákonitosti. A preto musíme všetci počítať s tým, že prídu aj poklesy. Nevieme, či o mesiac či o rok, no určite prídu. To však nie je dôvod na paniku, volatilita výnosov je prirodzená súčasť dlhodobého investovania.

Legislatívne zmeny

Zmeny v druhom pilieri súčasná vláda komunikuje už od svojho vzniku. A rok 2022 by mal byť rokom, keď by avizované zmeny mali byť pretavené do konkrétnych zákonov.

Najväčšie výzvy sú známe. Sú nimi príliš veľký počet sporiteľov v garantovaných fondoch a samotný mechanizmus garancií, ktorý bol dizajnovaný skôr na minulé storočie ako to súčasné.  Oba faktory negatívne ovplyvňujú zhodnotenie pre sporiteľov, a preto by mala byť prioritou ich náprava.

V téme presunu sporiteľov však neplánujeme pasívne čakať na nový zákon. Naďalej plánujeme pracovať s našimi sporiteľmi na tom, aby svoje dôchodkové úspory presúvali do rizikovejších fondov.

Presun do online priestoru

Pandémia urýchlila presun mnohých aktivít do online priestoru. Na tieto výzvy sme zareagovali aj v našej spoločnosti. Už dnes vedia všetci sporitelia na našom portáli zmeniť všetky svoje osobné a korešpondenčné údaje.

Dohodu o elektronickej komunikácii už vyžadujeme iba v prípade, ak sporiteľ chce cez portál meniť rozloženie svojich dôchodkových úspor. Na väčšinu zmien nie je preto potrebné vypĺňať tlačivá či navštevovať servisné centrá.

Teší nás, že čoraz viac sporiteľov upúšťa od papierových výpisov a uvedomuje si všetky výhody ich elektronickej verzie. V nastúpených trendoch plánujeme pokračovať, aby naša ponuka služieb v online priestore bola čoraz väčšia.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.