Dobrá správa pre sporiteľov PROGRESU: Najväčšiemu negarantovanému fondu na trhu sa darí a teší sa rastúcemu záujmu

Dátum vydania

Úspory v negarantovanom dôchodkovom fonde PROGRES spravovanom Allianz – Slovenskou d. s. s. presiahli 12. marca 2019 pol miliardy eur.

PROGRES akciový negarantovaný dôchodkový fond vznikol v roku 2005 a je zložený predovšetkým z akciových investícií (cca 90 %). Objemom úspor je dlhodobo najväčším negarantovaným dôchodkovým fondom na trhu starobného dôchodkového sporenia a zároveň prvým, ktorý po roku 2013 a „návratkovej“ kampani prekonal hranicu pol miliardy eur. K 12. marcu dosiahol objem 500 624 816,72 eur.

Veľký objem majetku pod správou prináša  pre našich portfólio manažérov väčšie možnosti diverzifikácie portfólia aktív v tomto fonde, a tým zlepšenie jeho rizikového profilu. A to všetko pri znížených transakčných nákladoch, ktoré idú na ťarchu fondu a majú tak pozitívny vplyv na jeho výkonnosť.

PROGRES je určený sporiteľom, ktorí chcú mať dlhodobo vyššie výnosy aj za cenu podstúpenia väčších dočasných výkyvov. Je vhodný pre všetkých sporiteľov nachádzajúcich sa  v začiatočnej alebo strednej fáze sporenia, čo predstavuje vek 18 – 52 rokov.

Priemerný vek sporiteľa v druhom pilieri je 41 rokov, čo znamená, že na dôchodok si bude sporiť ešte niekoľko desiatok rokov. V negarantovanom fonde spravovanom Allianz – Slovenskou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je uložených 19 percent úspor, v garantovanom 81 percent úspor.

Voľne povedané –  mladí sporitelia majú svoje úspory uložené vo fondoch pre starších sporiteľov.

Na základe našej internej analýzy odhadujeme, že každý druhý až tretí sporiteľ by si mohol sporiť efektívnejšie, a to presunutím aspoň časti svojich úspor práve do fondu Progres.

PROGRES n. d. f. pritom od svojho vzniku zhodnotil majetok sporiteľov o *63,26 percenta a v období od konca februára 2018 do konca februára 2019 o *4,14 percenta p. a. Negarantované dôchodkové fondy využívajú aj rizikovejšie investovanie do akcií, čím vykazujú väčšie výkyvy, avšak z dlhodobého pohľadu majú s vysokou pravdepodobnosťou potenciál zarobiť výrazne viac, a tým lepšie zhodnotiť vaše úspory.

Postupné zvyšovanie majetku v akciovom negarantovanom dôchodkovom fonde PROGRES je prejavom rastúcej finančnej uvedomelosti mladých ľudí, ktorí do druhého piliera vstupujú. Zároveň konštatujeme, že aj existujúci sporitelia si začínajú uvedomovať dôležitosť správnej voľby fondu a postupne presúvajú svoje úspory smerom do PROGRESU.

Ak zvažujete rozloženie svojich úspor, prihláste sa na svoj dôchodkový účet na webovej stránke www.asdss.sk a vyplňte si investično-rizikový dotazník. Na základe vášho veku a profilu vám systém ponúkne vhodný pomer sporenia medzi fondmi GARANT a PROGRES.

Je iba na vás, či tento návrh akceptujete a v akom pomere si rozložíte úspory. Ak dáte prednosť kvalifikovanému rozhovoru, ochotne vám pomôžu pracovníci v pobočkách Allianz – Slovenskej d. s. s. alebo sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa.

 

* miera zhodnotenia už so započítaním odplát a bez zohľadnenia inflácie

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.