Druhý pilier sa bude meniť

Dátum vydania

Po osemnástich rokoch od vzniku druhého piliera prichádza návrh novelizácie, ktorý sa významne podpíše pod budúcnosť občanov Slovenska.

Druhý pilier bude taký silný, ako budú motivovaní všetci účastníci

Odborné stanovisko k návrhu novelizácie zákona o druhom pilieri prezentovala Asociácia dôchodkových správcovských spoločností 5. mája 2022.

„Očakávame, že výsledkom novelizácie zákona o druhom pilieri bude priestor na zhodnotenie úspor budúcich dôchodcov, stabilita systému a motivujúce podmienky pre všetkých účastníkov,“ uviedol Miroslav Kotov, predseda Predsedníctva ADSS.

Ako kľúčové body na diskusiu uviedli správcovia úspor päť tém:

  • presun sporiteľov
  • predvolená stratégia
  • výplatná fáza
  • garancie
  • poplatky

Asociácia DSS vyjadrila podporu návrhom rezortu práce v oblastiach, akými sú presun sporiteľov do negarantovaných fondov, predvolená investičná stratégia a dlhodobá výplata dávok.

Pravidlá presunu pre majetok sporiteľov v objeme 3,3 miliardy eur považuje Asociácia DSS za nedostatočné. Transparentnou formuláciou pravidiel musíme predísť ohrozeniam vo forme sťažností, súdnych sporov a regulatórnych konaní voči DSS aj štátu.

Sporenie v akciových fondoch má z dlhodobého hľadiska potenciál pre vyššie zhodnotenie úspor. Vzhľadom na skúsenosti sa však správcovia prikláňajú k návrhu, aby sa v predvolenej investičnej stratégii úspory začali presúvať do garantovaného fondu až od 52. roku sporiteľa – tak, ako je to v súčasnosti oproti navrhovanému veku 45. Ďalšiu diskusiu si bude vyžadovať aj definovanie predvolenej investičnej stratégie vo výplatnej fáze, ktoré v dnešnom návrhu novely zákona chýba.

Predpokladom ďalšieho zvýšenia výnosov v druhom pilieri je zároveň úprava garancií. Súčasný mechanizmus garancií čoraz vážnejšie obmedzuje správcov v investovaní, keďže nepočítal s tým, že úroky sa môžu dlhodobo držať na nulových či dokonca záporných úrovniach. Garancie tak, ako sú nastavené, sú neadresné a dostatočne nechránia sporiteľov vo výplatnej fáze. Preto Asociácia DSS navrhuje garancie postavené na troch pilieroch ochrany úspor.

Ako uviedli zástupcovia piatich správcovských spoločností na Slovensku, zrušenie odplaty za vedenie účtu a odplaty za zhodnotenie v pasívnych fondoch predstavuje okamžitý dramatický dosah na hospodárenie spoločností. Sporenie v druhom pilieri už dnes patrí medzi najlacnejšie sporiace schémy. Súbeh poklesu príjmov a zvýšenia administratívnych a prevádzkových nákladov môže mať v krajnom prípade až likvidačné následky.

***

Objem majetku sporiteľov v druhom pilieri k 29. 4. 2022 dosiahol 11 648 731 945 eur a počet sporiteľov k 30. 4. 2022 je 1 720 571, čo predstavuje viac ako polovicu pracujúcej populácie.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.