Fajn správy z druhého piliera

Dátum vydania

Alebo ako sa dá nazerať na zmeny ústavy

Okrem výbornej výkonnosti oboch našich fondov priniesol rok 2019 aj dlho očakávanú ústavnú garanciu druhého piliera.

Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok.

Tak znie nový, tridsiaty deviaty článok našej ústavy.

V prvých rokoch po vzniku druhého piliera nás sprevádzali neustále diskusie o jeho význame a prínose a o jeho nastaveniach. To spolu s finančnou krízou prispelo k častým zmenám pravidiel a obmedzení. Po roku 2013 sa systém stabilizoval. Dnes sa druhý pilier teší nielen niekoľkoročnej stabilite, ale na pätnáste narodeniny dostal aj ústavnú garanciu.

Ďalšou výraznou zmenou v dôchodkovom systéme je takzvané zastropovanie dôchodkového veku. Na prvý pohľad sa môže aj táto správa javiť ako pozitívna, veď kto by sa netešil na skorší odchod do dôchodku. 64 rokov a dosť. Alebo trochu menej, ak ste žena, ktorá vychovávala deti.

No až také jednoznačne radostné to v tomto prípade nie je.

Viac dôchodcov a menej pracujúcich bude jednoznačne viesť k nižším dôchodkom z priebežného prvého piliera. Tým ešte viac narastie význam úspor – povinných aj dobrovoľných, ktoré si nachystáme na dôchodok.

A keď sme už pri tej výške úspor, na veľkosť úspor má vplyv nielen to, koľko si sporíme, ale aj ako sa nám úspory zhodnocujú. Dlhodobé sporenie v akciovom fonde prinesie takmer isto viac ako dlhodobé sporenie v garantovanom fonde. Čoraz viac našich sporiteľov sa postupne presúva do akciového fondu. Ten je síce rizikovejší, ale pre ľudí v strednom veku a mladšie ročníky rozhodne lepší. Nie preto, že posledný rok dva či tri mal vyššiu výkonnosť ako garantovaný dlhopisový. Ale preto, že dlhodobé priemerné zhodnotenia akciových fondov sú v drvivej väčšine vyššie ako tých dlhopisových. A to aj napriek ich občasným pádom, väčším či menším.

Prostredie na stabilné a dlhodobé zhodnocovanie úspor je nastavené. Ako ho využijeme, je však na nás, sporiteľoch samotných.

Miro Kotov,

portfólio manažér, Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a. s.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.