Fondy v roku 2021?

Dátum vydania

Dôchodkové fondy budú mať za rok 2021 opačné znamienka pri výkonnosti

Ak sa v záverečných dňoch roka nič dramatické na finančných trhoch neudeje, garantovaný dôchodkový fond Garant zaznamená v roku 2021 mierny pokles svojej hodnoty.

Pre akciový negarantovaný fond Progres bude rok 2021 jedným z najúspešnejších rokov, keď dosiahnuté zhodnotenie bude dvojciferné.

Fond Garant, ktorý investuje do dlhopisov, dobieha prostredie nízkych úrokových sadzieb, ktoré Európska centrálna banka drží blízko nule už pomaly dekádu. Napriek tomu zhodnotenie fondu Garant dokázalo po väčšinu týchto rokov dosiahnuť kladné zhodnotenie pre sporiteľov.

Potenciál vyšších výnosov Garantu v najbližších rokoch je však slabý. Ak centrálne banky ponechajú úroky nízko pod vplyvom pandémie alebo ak ich začnú zvyšovať pod tlakom rastúcej inflácie – tak ani v jednom prípade to nie je v krátkodobom horizonte pozitívne pre dlhopisové fondy.

Výkonnosť fondu Progres profitovala zo silného rastu akciových trhov, predovšetkým v USA a Európe. Tie rástli nielen vďaka firemným profitom, ale aj pokračujúcej uvoľnenej politike centrálnych bánk. Je jasné, že takéto silné zhodnotenie na akciových trhoch nebude každoročne, no dlhodobý horizont dôchodkového sporenia priemeruje zlé a dobré roky.

Zhodnotenie fondov v interaktívnom prehľade

Vývoj fondov

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.