Korona vírus… Máme sa báť o úspory?

Dátum vydania

Odpoveď je jasná. Nemusíme sa báť, naopak, máme vhodnú príležitosť zvýšiť investície do rizikových fondov.

Každý z nás to číta, sleduje, rozmýšľa. Aký dosah bude mať šíriaci sa vírus na naše životy? Okrem obáv, cestovných obmedzení či vybielených obchodov koronavírus zasiahol aj akciové trhy a vplýva na naše budúce dôchodky.

Čo sa stalo s akciovým fondom

Rozšírenie koronavírusu v Európe spustilo paniku na akciových trhoch. Keďže akciový negarantovaný fond Progres investuje predovšetkým do akcií, táto „paseka“ na trhoch sa ho dotýka. Nasledujúci graf ukazuje vývoj fondu za uplynulé tri roky.

Od svojho maxima Progres stratil vo februári približne 15 percent. Keďže však tento akciový fond v uplynulom roku výrazne rástol, poklesy na konci februára 2020 ho posunuli na úroveň, ktorú mal v polovici roka 2019. Vymazala sa jeho polročná výkonnosť. Inak povedané – po prudkom raste prišiel prudký pokles. Z hľadiska histórie ide o pokles síce výrazný, ale aj takéto posuny sú súčasťou vývoja na akciových trhoch.

Štruktúra fondu navyše zabránila ešte výraznejším prepadom. Podiel akcií držíme pod maximálnou úrovňou a v minulom roku sme zvýšili podiel investícií do zlata.

Dianie v garantovanom fonde

Naopak, fond Garant zaznamenal rast, keďže výpredaj akcií je spojený s presunom investícií do bezpečnejších aktív.

Aké príležitosti prináša súčasný stav

Akciové trhy jednosmerný pohyb nepoznajú. Poklesy sú ich prirodzenou súčasťou. Preto sporitelia by nemali podliehať panike a robiť unáhlené rozhodnutia. Keď akciové trhy rástli, v odborných aj politických kruhoch rezonovala diskusia, že sporitelia v druhom pilieri investujú príliš konzervatívne a mali by zvýšiť svoj podiel v rizikových fondoch.

Toto platí aj v prípade, keď akciové trhy poklesli. Ak chcete zmeniť zloženie svojich dôchodkových úspor, je dobrý čas začať vstupovať do rizikovejšieho investovania. Keď hodnota akcií klesla, je dobré kupovať.

Navyše, ak dnes máte úspory v garantovanom dlhopisovom fonde Garant,  čiže v tom, ktorý by ste v prípade presunu predávali, tak tento fond aktuálne dosahuje hodnoty blízke svojim historickým maximám. Presun je teda výhodný obojstranne.

Ako zmeniť pomer sporenia?

 1. Použiť tlačivo na webe
 • Začnite na stránke www.asdss.sk kliknutím na žltú dlaždicu Dokumenty na stiahnutie
 • Kliknite na link  Zmena DF/Zmena pomeru sporenia v DF
 • Vytlačte si tlačivo Návrh dodatku k zmluve o starobnom dôchodkovom sporení
 • Tlačivo vyplňte a pošlite. Podpis je potrebné overiť v pobočke Allianz – Slovenskej poisťovne, a. s., u  finančného agenta alebo na matrike
 1. Prihlásiť sa na osobný dôchodkový účet
 • Ak máte aktivovanú a podpísanú dohodu o elektronickom disponovaní úsporami, prihláste sa na webovej stránke v časti Prihlásenie pre sporiteľa
 • Po prihlásení sa na osobný dôchodkový účet si môžete zmeniť pomer úspor
 • Sporitelia, ktorí na zmluvách počínajúc rokom 2013 zadali aj číslo svojho mobilu, majú tento prístup automaticky
 1. Postupná zmena pomeru sporenia
 • Tento postup je odporúčaný klientom, ktorí majú aktuálne celý majetok v garantovanom fonde Garant a chcú si presunúť väčší objem peňazí do akciového fondu Progres
 • O postupný presun úspor môžete požiadať tlačivom, ktoré nájdete v časti Zmena DF/Zmena pomeru sporenia v DF – postupná zmena
 • Podpis na tlačive nezabudnite overiť. Môžete tak urobiť v pobočke Allianz – Slovenskej poisťovne, a. s., u  finančného agenta alebo na matrike

Príklad:  Môžete si naplánovať desať zmien pomeru sporenia počas desiatich mesiacov  a určená časť vašich úspor sa vždy presunie z Garantu do Progresu. Eliminujete tým negatívny vplyv prípadných poklesov akciových trhov krátko po prestupe na hodnotu svojich úspor.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

 • o zmenách v dôchodkovom sporení
 • o vývoji vášho fondu
 • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.