Polrok so známkou jedna mínus

Dátum vydania

Naše dva dôchodkové fondy sa v prvom polroku uberali rôznymi smermi – na jednej strane silný rast fondu Progres sprevádza na strane druhej mierny pokles fondu Garant. Akciové a dlhopisové trhy pokračujú v rozdielnom vývoji z prvého štvrťroka.

Fond Progres: +12,00 %*

V prípade fondu Progres polrok dopadol na jednotku s hviezdičkou. Akciové trhy síce začali rok opatrne, veď ešte v prvej polovici marca sa indexy nachádzali blízko úrovní, kde rok 2021 otvárali. Vzápätí sa však naštartoval silný rast, ktorý pretrval až do konca júna. Americké aj európske indexy počas prvých šesť mesiacov dosiahli viackrát svoje historické maximá. V eurovom vyjadrení, (t. j. po započítaní pohybov výmenných kurzov mien) sa najlepšie darilo americkým indexom (+18 %). Zdatne im sekundovala Európa so zhodnotením okolo 15 %, rozvíjajúce sa trhy prekročili 10 % no a najslabší výkon patril v prvom polroku Japonsku, kde sa zhodnotenie len tesne udržalo nad nulou. Slabšie výsledky Japonska sa pripisujú najmä tamojšej horšej pandemickej situácii a slabému štartu vakcinácie.  Slabý polrok má za sebou zlato, ktorého cena poklesla o viac ako 6 %.

Fond Garant: -0,45 %*

Pokles za celý prvý polrok je takmer identický s tým, ktorý fond zasiahol v prvom štvrťroku. To znamená, že druhý štvrťrok už fond Garant neklesal, ale stagnoval. Celkovo ide o mierny pokles, ktorý však v prípade dlhopisového fondu bude vyvážený rýchlejším budúcim rastom. Pokles hodnoty fondu Garant je totiž spôsobený rastom sadzieb na dlhopisových trhoch. Ak trhové úrokové sadzby rastú, ceny už vydaných dlhopisov klesajú a naopak. No vyššie úroky znamenajú, že budúce zhodnotenie bude vyššie. Preto zo strednodobého a dlhodobého hľadiska je rast sadzieb dobrou správou. Rast sadzieb súvisí s oživením ekonomiky a rastom inflácie, či už v USA, ale aj eurozóne. Najmä v USA však panujú obavy, že infláciu ešte viac rozkrúti obrovský fiškálny Bidenov plán na pomoc ekonomike. A hoci centrálne banky krotili obavy z rastu inflácie, úplne zastaviť rast sadzieb sa im nepodarilo. V eurozóne sa výnosy z desaťročných dlhopisov Nemecka dostali na úrovne -0,35 p. a., slovenské sa dokonca preklopili do miernych kladných čísiel. Všetko pod desať rokov je však naďalej v zápornom teritóriu.

Aj v prvom polroku 2021 sme zaznamenali trend sporiteľov postupne presúvať svoje úspory do fondu Progres. Ani nové výpisy zo začiatku roka s prognózami dôchodkov však toto tempo výrazne nezvýšili. Sporitelia majú väčšinu svojich úspor vo fonde Garant. Stále však platí, že sporitelia, ktorí si v mladom či strednom veku sporia výlučne vo fonde Garant, sa pripravujú o lepšie dôchodky. Nie preto, že akciám sa posledný polrok darilo, ale preto, že v dlhodobom sporení je výsledok podstatne lepší, ak si sporíme aj v rizikovejších fondoch.

* Výsledky predstavujú už konečné hodnoty po odpočítaní odplát za správu a zhodnotenie a bez zohľadnenia inflácie.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.