Prišiel vám výpis z účtu? Je dôležitý.

Dátum vydania

Ukazuje vám, ako sa darí vašim úsporám, aj prognózu budúceho dôchodku.

Výpis z osobného dôchodkového účtu vás informuje o aktuálnom stave vašich úspor, o tom, ako sa im darilo vo fondoch, aj koľko vás to stálo. Ak si sporíte, modeluje sa aj váš budúci druhopilierový dôchodok podľa predpokladaného dôchodkového veku.

Dva najdôležitejšie parametre výpisu z osobného dôchodkového účtu sú – váš vek a objem peňazí v dôchodkových fondoch.

Sporiteľ teda dostáva výpis podľa toho, v akej  sporiacej či výplatnej fáze sa nachádza a v akých fondoch má úspory. Celkovo je 23 alternatív výpisov.

 

  • Ak vás čaká niekoľko dekád sporenia

Výpis z účtu vám zároveň predstavuje, ako sa bude vyvíjať váš dôchodok podľa pesimistického, základného a optimistického scenára, ktoré sa líšia v dosiahnutom potenciálnom výnose. Nájdete tu odporúčania, ako si zvýšiť budúci dôchodok rozložením úspor vo fondoch.

 

  • Ak ste 52+

Pre sporiteľov od tohto veku platí, že ak si sporia v inom ako dlhopisovom fonde, každý rok sa im do tohto garantovaného fondu presunie desať percent majetku. Vo veku 62 rokov by tam mali mať už všetky úspory.

 

  • Ak ste na prahu dôchodkového veku

Výpis vám ponúkne alternatívy, ako naložiť s vašimi úsporami. Či už sa rozhodnete pre anuitu, programový výber alebo ponecháte úspory na ďalšie zhodnocovanie.

 

  • Ak už poberáte dôchodok

Váš výpis z osobného dôchodkového účtu ukazuje jeho čerpanie.

 

  • Kontrola nezaškodí

Dôležitá informácia, ktorá bola k výpisu prvýkrát pridaná iba v roku 2021, je zoznam oprávnených osôb, ktoré ste uviedli v zmluve ako dedičov. Takto môžete každý rok kontrolovať jeho aktuálnosť.

 

  • Aj malá pravidelná suma robí lepší dôchodok

Váš predpokladaný mesačný dôchodok si môžete zvýšiť aj platením dobrovoľných príspevkov. Vo výpise sú opäť tri scenáre zhodnotenia za predpokladu, že si šetríte 30 eur mesačne.

Na webovej stránke nájdete aj podrobný dokument Ako čítať výpis z účtu.

Ak ste výpis z osobného účtu sporiteľa nedostali, kontaktujte Infolinku alebo skontrolujte ešte raz svoju elektronickú poštu.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.