Prvý polrok druhého piliera

Dátum vydania

Druhý pilier zažíva ďalší priaznivý rok. Počet sporiteľov rastie a dôchodkové fondy im prinášajú vysoké zhodnotenie.

Demografický problém už nie je obavou ďalekej budúcnosti, ale tvrdou realitou. Svoje by o tom vedeli porozprávať zástupcovia vysokých škôl, ale aj zamestnávatelia. Zhrnuté do krátkej vety – mladých ľudí je málo. Nižší počet narodených detí sa totiž najprv prejaví na školách, potom na trhu práce a nakoniec v dôchodkovom a zdravotnom zabezpečení.

Aj keď žiadny dôchodkový systém nie je ideálny, ten dvojpilierový má rozhodne väčší potenciál čeliť demografickej kríze ako systém, ktorý  stojí iba na jednej nohe. Čoraz viac ľudí si preto uvedomuje, že súkromné úspory budú nevyhnutnosť na dôstojný dôchodok. Vysoké počty nových sporiteľov ukazujú, že druhý pilier je ich prirodzenou voľbou.

Dôvody rastúcej dôvery v druhý pilier vidíme aj v stabilite systému či v zaujímavom zhodnotení, ktoré dôchodkové fondy prinášajú. Ak sporitelia, existujúci alebo potenciálni, nie sú konfrontovaní diskusiami o jeho význame, ľahšie sa rozhodnú pre vstup do druhého piliera. Ak sa pravidlá a legislatíva nemenia ako na bežiacom páse, naši sprostredkovatelia rozumejú, aký produkt ponúkajú, a ľahšie ho vedia klientom vysvetliť. A tí zas pochopiť. Pochopenie princípu a zákonitostí dlhodobého pravidelného sporenia je pritom kľúčom k úspechu.

Sporitelia majú dôvod na úsmev aj pri pohľade na tohtoročné zhodnotenie fondov. Prvých šesť mesiacov roka prinieslo veľký obrat vo vývoji finančných trhov. Po slabšom minulom roku sa na akciové aj dlhopisové trhy vrátil rast cien. Prejavilo sa to aj na našich dôchodkových fondoch, keď garantovaný dlhopisový fond Garant za pol roka dosiahol výkonnosť 1,56 %* a negarantovaný akciový fond Progres zarobil dokonca 14,17 %*. Obidva fondy  sa týmto rastom dostali nad maximálne hodnoty z minulého roka a vymazali tak pokles z jeho záveru.

*zverejnený výnos nezohľadňuje mieru inflácie

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.