Rok 2019 bol úspešný. Pocítili to aj vaše úspory?

Dátum vydania

Začiatok roka je príležitosť na bilancovanie toho predchádzajúceho, ale aj na zamyslenie nad tým prichádzajúcim. V prípade dôchodkového sporenie je januárové zamyslenie podporené aj výpisom z účtu.

Rok 2019…

… bol rokom úspešným pre druhý pilier a aj pre naše fondy. Do druhého piliera vstúpilo viac ako 81-tisíc ľudí. Nás teší, že takmer štvrtina z nich si vybrala našu spoločnosť. Rady našich sporiteľov sa tak rozšírili o dvadsaťtisíc nových klientov.

V roku 2019 sa darilo obom našim fondom –  akciovému negarantovanému fondu Progres aj dlhopisovému garantovanému fondu Garant. Progres sa za rok zhodnotil o 24,4 % a fond Garant o 1,6 %. V prípade fondu Progres ide o jeho najvyššie ročné zhodnotenie od jeho založenia.  Garant zas dosiahol  jedno z najvyšších zhodnotení za posledných desať rokov. Po vypuknutí finančnej krízy centrálne banky znížili úrokové sadzby na nulu, prípadne aj pod ňu, preto zhodnotenie na úrovni 1,6 % je pri konzervatívnom investovaní naozaj výnimočné.

Čo nás však trápi, je, že z rastu akciového fondu stále profituje málo našich sporiteľov. Pre mladších sporiteľov je akciový fond jednoznačne to správne riešenie. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí stále väčšinu svojich úspor majú vo fonde Garant, venujte tomuto prehodnoteniu trochu času. Váš dôchodok sa vám poďakuje.

Je pravda, že akciové trhy majú za sebou niekoľko rokov silného rastu. Tiež je pravda, že každý rok nebude takýto štedrý. Preto nie je dobré presunúť úspory do akciového fondu jednorazovo, ale postupne vo viacerých krokoch. Ak by aj v nasledujúcom období akciový fond poklesol, nie je dôvod na paniku. Máme pre vás pripravenú žiadosť o postupný presun úspor. V nej si len zadáte kedy, koľko a kam chcete presunúť, a my sa postaráme o zvyšok. Naša spoločnosť umožňuje sporiteľom mať úspory rozložené v jednom a príspevky v inom pomere. V prvom kroku si preto môžete presunúť do akciového fondu všetky svoje nové príspevky a časť úspor. Už aj to je krok správnym smerom.  Ak si neviete poradiť sami, neváhajte nás kontaktovať.

Rok 2020…

… možno nebude taký výnimočne dobrý ako ten predchádzajúci. Možno dokonca akciový fond aj poklesne a možno poklesne aj dlhopisový. Investovanie nie je jazdou v jednosmernej uličke. História nám však ukazuje, že dlhodobé sporenie je výhodné, aj keď sa niektorým rokom nedarí.

My však budeme naďalej za každých okolností robiť to najlepšie, čo vieme, aby sa vašim úsporám darilo.

 Miroslav Kotov, predseda Allianz  –  Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a. s.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.