Sčítanie obyvateľov v roku 2021 prezradilo prvé výsledky o slovenskej populácii

Dátum vydania

Na Slovensku žije 5 449 270 obyvateľov, zlepšuje sa vybavenie domácností, populácia nezadržateľne starne a obyvateľstvo sa presúva do miest.

Ktoré fakty sú dôležité pre budúce dôchodky?

  • Na Slovensku je viac žien ako mužov, ženy žijú dlhšie
  • V populácii sa zvyšuje počet obyvateľov nad 65 rokov
  • Klesá podiel obyvateľov v produktívnom veku

Populačné starnutie sa prejavuje nárastom starších vekových skupín obyvateľstva a znižovaním počtu tých mladších. V uplynulých desiatich rokov sa počet ľudí v postproduktívnom veku zvýšil až o tretinu, presne z 12,7 na 17,1 percenta.

Ako produktívny vek sa označuje 15 – 64 rokov. Produktívna skupina obyvateľstva predstavuje v súčasnosti 67 percent populácie. Pred desiatimi rokmi to bolo ešte 72 percent a Slovensko bolo jednou z najmladších krajín Európy.

Populácia vo veku 0 – 14 rokov zaznamenala zlomkový percentuálny nárast v uplynulej dekáde, a to z 15,3 na 15,9 percenta.

Čo to znamená pre spoločnosť?

Tento trend má priamy vplyv na vývoj celej spoločnosti a bude pokračovať. Pre spoločnosť to znamená väčšie výdavky na dôchodky z prvého piliera a proti tomu početne zmenšujúcu sa skupinu ekonomicky aktívnej populácie, ktorá bude odvádzať podiely do priebežného financovania dôchodkového systému.

Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

Zaujímať sa o svoje peniaze. Naše rady sú jednoduché.

Viac sa spoliehajte na seba. Pozrite sa, kde máte umiestnené úspory. Ak iba v garantovanom fonde, zvážte časť úspor presunúť do fondu Progres. Začnite si sporiť aj pomocou dobrovoľných príspevkov tak skoro, ako sa dá. Aj malé, no pravidelné sumy, dobre investované, prinášajú v dlhodobom horizonte významné zhodnotenie.

Ženy, ktoré sa dožívajú vyššieho veku ako muži, sú obzvlášť ohrozené chudobou. Ich priemerná mzda je nižšia ako u mužov, čiže aj ich dôchodok býva nižší a sú naň odkázané dlhšie.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.