Veľa alebo málo? Na dôchodok sa teší pätina Slovákov

Dátum vydania

Prieskum verejnej mienky o dôchodkoch, časť 1

 

Obyvatelia Slovenska nemajú „ružové predstavy“ o svojej budúcnosti na penzii. Podľa prieskumu, ktorý zrealizovala agentúra Focus v máji 2024, sa Slováci obávajú toho, či v penzii vyžijú, a to bez ohľadu na to, či si sporia alebo nesporia v druhom pilieri.

Dôchodok je často zdrojom obáv

Približne štyria z desiatich opýtaných v celej vzorke vyjadrili strach z toho, ako vyžijú na dôchodku. Pritom obavy z dôchodku sú percentuálne podobné (39 – 44 %) v každej vekovej skupine.

Necelá tretina respondentov nad dôchodkom vôbec nepremýšľa. Pochopiteľne, sú to predovšetkým mladí ľudia. Pätina opýtaných sa na dôchodok teší, pričom s pribúdajúcimi rokmi pribúda „tešenie sa“ na dôchodok.

Šesť percent respondentov deklaruje, že do dôchodku nepôjdu, pretože budú aj na dôchodku pracovať. Toto percentuálne zastúpenie v žiadnej z vekových skupín nepresiahlo desatinu respondentov.

Ako to je pár rokov pred dôchodkom?

Zaujímavé zistenia priniesla najstaršia skupina respondentov vo veku 55 – 64 rokov. V tejto vekovej kategórii sa na dôchodok teší 35 % respondentov. Väčšina z nich však má obavu z toho, ako vyžije, až 44 %.

Hoci majú päťdesiatnici a šesťdesiatnici do dôchodku najbližšie,  14 % z nich nad tým príliš nepremýšľa.

Ľudia na svoju budúcnosť na dôchodku nazerajú aj cez socio-ekonomické postavenie. Na dôchodok sa teší takmer tretina (29 %) respondentov s vysokoškolským vzdelaním.

Najväčšie obavy z budúcnosti majú ľudia so stredoškolským vzdelaním s maturitou a nižším zárobkom, pochádzajúci z menších miest a obcí.

Z geografického hľadiska majú najväčšie obavy z odchodu do penzie ľudia v Prešovskom kraji. Naopak, najviac sa na dôchodok tešia obyvatelia Bratislavského kraja.

Muži sú nedočkavejší

Vo všeobecnosti sa  na dôchodok tešia viac muži (27 %) ako ženy (16 %). Okrem toho platí, že čím je respondent starší, tým je jeho pohľad na budúcnosť optimistickejší.

 

Zdroj: Kvantitatívny online prieskum agentúry Focus, N=1006 respondentov, máj 2024

 

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.