Vstup do 2. piliera je povinný pre každého, kto od 1. 5. 2023 nastupuje do prvého zamestnania

Dátum vydania

Čo to znamená?

Ak ste začali brigádovať alebo ste sa prvýkrát zamestnali, vstúpite do 2. dôchodkového piliera automaticky.

Do pol roka od začatia prvého zamestnania si môžete vybrať dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS), kde si začnete šetriť na dôchodok. Ak si nevyberiete DSS sami, pridelí vám ju Sociálna poisťovňa. O následnú zmenu DSS môžete požiadať až po jednom roku.

Pre povinne vstupujúcich sporiteľov platí možnosť z 2. piliera vystúpiť do dvoch rokov od vzniku prvého dôchodkového poistenia. O výstup je potrebné požiadať v Sociálnej poisťovni.

Význam a výhody sporenia

Neustále zvyšujúci sa počet nových sporiteľov a zhoršujúca sa demografia potvrdzujú, že 2. pilier sa stal pevnou a potrebnou súčasťou dôchodkového zabezpečenia na Slovensku.

2.pilier je postavený na súkromnom dôchodkovom sporení. Na rozdiel od štátneho 1. piliera, kde odvody zo mzdy idú do Sociálnej poisťovne, si v 2. pilieri každý sporí sám na svoj dôchodok.

V 2. pilieri si viete vybrať konkrétnu DSS a fond, v ktorom chcete svoje úspory zhodnocovať. Po dosiahnutí dôchodkového veku, vám budú vyplácané presne tieto peniaze, ktoré sa za roky zhodnotili.

Z toho plynie niekoľko základných výhod:

  • sami si viete vybrať DSS a fond, do ktorého budete investovať
  • nemusíte platiť nič navyše – príspevky do 2. piliera sú súčasťou odvodu na dôchodkové poistenie
  • využijete výhody sporenia – napríklad efekt zloženého úročenia (vždy sa vám zhodnocuje celá suma, teda aj vrátane zhodnotenia z minulosti)
  • môžete si prispievať aj dobrovoľnými príspevkami
  • do 2. piliera sa peniaze odvádzajú ešte pred zdanením hrubej mzdy, je preto aj daňovo výhodné vyčleniť si zo mzdy aj viac na príspevok do 2. piliera
  • sami si vyberiete spôsob, akým chcete mať dôchodok vyplácaný
  • úspory v 2. pilieri sú vaším majetkom a dajú sa dediť

 

Allianz je jednotkou v správe dôchodkových úspor na Slovensku. Ozvite sa nám na +421 2 50 122 222 alebo na infolinka_asdss@allianz.sk. Radi vám pomôžeme a zabezpečíme spísanie zmluvy o sporení v 2. dôchodkovom pilieri.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.