Druhý pilier zreje. A prináša ovocie

Dátum vydania

Vstupom do druhého piliera sa sporiteľ stáva súčasťou rastúceho a dlhodobého systému. Systému, ktorého úlohou je zabezpečiť lepší dôchodok a perspektívu pre budúcich seniorov.

Sledujte aktuálne čísla!

Automatický vstup

Zavedením povinného vstupu do druhého piliera pribudlo v Allianz – SDSS viac ako desať a pol tisíca nových sporiteľov a každý z nich  si sporí v súlade s predvolenou investičnou stratégiou (PIS).

Pri  automatickom vstupe do druhého dôchodkového piliera majú prvopoistenci 180 dní, aby si vybrali dôchodkovú správcovskú spoločnosť. Podľa údajov Sociálnej poisťovne tak urobí každý piaty prvopoistenec, zvyšných pridelí sama Sociálna poisťovňa.

Presuny úspor

V súlade s PIS nastáva postupný presun úspor z garantovaných do indexových fondov, ktoré majú z dlhodobého hľadiska perspektívu vyšších výnosov. Kým pred rokom v čase spustenia PIS sa v garantovanom fonde nachádzali približne dve tretiny z celkových 3,6 miliardy druhopilierových úspor, v súčasnosti je už percentuálny pomer 54:45* v prospech indexového negarantovaného fondu PROGRES.

Celkový objem úspor v správe Allianz – SDSS dnes predstavuje viac ako 4,2 miliardy eur. Dynamicky rozbehnutý trend podporuje aj pokračujúca výkonnosť finančných trhov, ktorá priniesla dvojciferné zhodnotenie úspor v indexových fondoch. Fond Progres tak patrí medzi najvýkonnejšie fondy na trhu.

Výplaty dôchodkov

Objemy vyplácaných dôchodkov rýchlo rastú. Dôvodom sú najmä predčasné dôchodky. Kým v roku 2022 to bolo necelých 20 miliónov eur, v roku 2023 sme prekročili už 33 miliónov eur.

Tento rok sa hlási o nový rekord – v prvých piatich mesiacoch sme vyplatili dôchodkové úspory v objeme 27 miliónov eur.

Garancie

Rok 2023 priniesol zavedenie garancií podľa novej legislatívy. V praxi to znamená individuálne výpočty pre každého sporiteľa pri odchode do dôchodku. Správcovia úspor tak získali povinnosť vyplatiť rozdiely medzi vloženými príspevkami a stavom na účte. Za rok 2023 vyplatila Allianz – SDSS na garanciách vyše štvrť milióna eur.

Napriek zrealizovaným aj avizovaným zásahom štátu ostáva druhý pilier najdostupnejším a najvýhodnejším spôsobom dôchodkového sporenia pre všetkých.

* údaj o dôchodkových fondoch k 14. 6. 2024

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Výkonnosť fondov nezahŕňa infláciu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.