Medvedí trh? Ak príde, treba byť pripravený a nepanikáriť

Dátum vydania

Analytici a novinári hovoria čoraz častejšie o „medveďom  trhu“. Obchodná vojna vnáša neistotu na finančné trhy a sme svedkami rekordných výkyvov, čo znamená aj rekordných poklesov.

Medvedí trh má zásadný dosah na dôchodkové fondy, najmä ak investujú do akcií alebo iných volatilných aktív.

Čo to znamená pre sporiteľov v druhom pilieri? Čo nás ohrozuje a čo nás ochráni?

Máme tu medvede?

Označenie medvedí trh (bear market) sa vo financiách používa, keď počas dlhšieho obdobia klesajú ceny aktív, najčastejšie akcií. Typická situácia je, keď hlavné burzové indexy klesnú o 20 a viac percent oproti svojmu nedávnemu maximu a pokles trvá aj niekoľko mesiacov alebo rokov.

Pre medvedí trh je charakteristická prevaha negatívneho sentimentu a pesimizmu investorov. Nastáva pokles hospodárskej aktivity, znižuje sa dopyt po akciách a je vyššia averzia k riziku. Investori často presúvajú peniaze do bezpečnejších aktív, ako sú dlhopisy, zlato či hotovosť. Opakom medvedieho trhu je býčí trh (bull market), obdobie rastu cien aktív a optimizmu.

Tieto generácie už zažili nejednu krízu

Najhorší medvedí trh v tomto storočí priniesla veľká finančná kríza v rokoch 2007 – 2009. Trvala 17 mesiacov a index S&P 500 vtedy klesol približne o 57 percent.  Príčinou bol kolaps trhu s hypotékami v USA, krach banky Lehman Brothers, čo spustilo globálnu krízu dôvery v bankový sektor, masívne prepady cien akcií po celom svete, pridružila sa vlna nezamestnanosti a zavládla svetová recesia.

Centrálne banky vtedy naštartovali záchranné balíčky a finančný sektor prešiel masívnymi regulačnými zmenami.

Podobným príkladom je aj medvedí trh počas pandémie COVID-19 v roku 2020, ale ten bol extrémne rýchly – pokles aj zotavenie nastali v priebehu niekoľkých mesiacov.

Dôchodkové fondy citlivo reagujú na zmeny

Fondy, ktoré investujú do akcií, zaznamenajú počas medvedích trhov dočasné straty. To je fakt. Dôchodkové sporenie je však dlhodobé. A aj keď medvedí trh môže trvať mesiace či roky, historicky býva vždy nasledovaný býčím trhom, čiže rastom.

Mladší sporitelia môžu z poklesu ťažiť. Nízke ceny aktív znamenajú lepšiu nákupnú cenu investícií. Správcovia fondov môžu presúvať aktíva z rizikovejších nástrojov do stabilnejších, ako sú dlhopisy, aby znížili volatilitu.

Je pochopiteľné, že sporitelia môžu byť zneistení a začnú presúvať úspory z akciových fondov do garantovaných. To môže znížiť dlhodobý výnos, ak tak urobia v nesprávnom čase.

Ak fondy vykazujú straty, DSS čelia kritike verejnosti a médií. To môže zvyšovať tlak na prísnejšiu reguláciu alebo zmenu pravidiel investovania alebo byť použité na krátkodobú politickú argumentáciu.

Máme záchranné koleso

Predvolená investičná stratégia v druhom dôchodkovom pilieri je navrhnutá tak, aby minimalizovala dosahy medvedieho trhu v období blížiaceho sa dôchodku. Zároveň však umožňuje dlhodobý rast úspor v produktívnom veku.

Do 50. roku života sa úspory sporiteľa investujú najmä do akciových fondov, ktoré majú vyšší potenciál výnosu, ale aj vyššiu volatilitu. Dočasné poklesy sa môžu v horizonte desiatok rokov vyrovnať.

Od 50. roku života sa časť úspor každoročne presúva z indexových do garantovaných dlhopisových fondov. Cieľom je chrániť úspory pred výkyvmi trhu v čase, keď sa sporiteľ blíži k dôchodku.

Krátko pred dôchodkom je väčšina úspor už v nízkorizikovom fonde, ktorý nie je taký citlivý na medvedie trhy.

Aké sú fakty

PROGRES negarantovaný dôchodkový fond od Allianz – Slovenská DSS investuje prevažne do akciových a peňažných investícií.  Medvedie trhy tu spôsobili poklesy v súlade s globálnymi akciovými trhmi. V nasledujúcich obdobiach sa však fond zotavil a dosiahol pozitívne výnosy.

Zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde

  • Priemerne ročne za ostatný rok: 6,44 %
  • Priemerne ročne za ostatných 5 rokov: 10,85 %
  • Od vzniku fondu (22. 3. 2005): 172,34 %

Počas medvedích trhov môže hodnota akciového dôchodkového fondu dočasne klesnúť, avšak historicky sa tieto poklesy vyrovnávajú následným rastom trhov.

* údaje ku dňu 30. 4. 2025, www.asdss.sk

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.