ADSS podporuje snahu o presun sporiteľov do negarantovaných fondov

Dátum vydania

Bratislava 5. mája (TASR) – Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) podporuje snahu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR o presun sporiteľov do negarantovaných fondov. Uviedol to na tlačovej besede predseda predsedníctva ADSS Miroslav Kotov v reakcii na novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, predstavenú rezortom práce.

Rozhodne podporujeme snahu rezortu práce o presun sporiteľov do negarantovaných fondov, myšlienku predvolenej investičnej stratégie a dlhodobú výplatu dávok. Upozorňujeme však, že pravidlá presunu pre majetok sporiteľov v objeme 3,3 miliardy eur považujeme za nedostatočné. Transparentnou formuláciou pravidiel musíme predísť ohrozeniam vo forme sťažností, súdnych sporov a regulatórnych konaní voči DSS aj štátu,“ zdôraznil Kotov.

Očakávame, že výsledkom novelizácie zákona o 2. pilieri bude priestor na zhodnotenie úspor budúcich dôchodcov, stabilita systému a motivujúce podmienky pre všetkých účastníkov,“ zdôraznil Kotov. Ako kľúčové body na diskusiu s tvorcami zákona podľa neho otvorili správcovia úspor päť tém, a to presun sporiteľov, garancie, predvolenú stratégiu, výplatnú fázu a poplatky.

Podčiarkol, že predpokladom ďalšieho zvýšenia výnosov v 2. pilieri je zároveň úprava garancií. Súčasný mechanizmus garancií čoraz vážnejšie obmedzuje správcov v investovaní, keďže nepočítal s tým, že úroky sa môžu dlhodobo držať na nulových či dokonca záporných úrovniach. Garancie tak, ako sú nastavené, sú podľa ADSS neadresné a dostatočne nechránia sporiteľov vo výplatnej fáze. Preto ADSS navrhuje garancie postavené na troch pilieroch ochrany úspor.

Upozornil, že sporenie v indexových a akciových fondoch má z dlhodobého hľadiska potenciál pre vyššie zhodnotenie úspor. Vzhľadom na skúsenosti sa však podľa neho správcovia prikláňajú k návrhu, aby sa úspory začali presúvať do garantovaných fondov až od 52. roku sporiteľa, teda tak, ako je to v súčasnosti.

Dodal, že zrušenie odplaty za vedenie účtu a odplaty za zhodnotenie v pasívnych fondoch predstavuje okamžitý dramatický dosah na hospodárenie spoločností. Sporenie v 2. pilieri už dnes patrí medzi najlacnejšie sporiace schémy. Súbeh poklesu príjmov a zvýšenia administratívnych a prevádzkových nákladov môže mať v krajnom prípade až likvidačné následky.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v pondelok (2. 5.) informoval, že MPSVR dáva do pripomienkového konania novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Tá navrhuje napríklad zníženie niektorých poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), zavedenie predvolenej investičnej stratégie či zrušenie možnosti jednorazovej výplaty nasporených peňazí z 2. dôchodkového piliera.

Výraznou zmenou oproti súčasnosti je zrušenie možnosti jednorazovej výplaty nasporenej sumy v 2. pilieri. Počas prvých desiatich rokov by mali dôchodcovia od DSS postupne dostať polovicu z nasporenej sumy a potom si môžu za druhú polovicu zakúpiť doživotný dôchodok. Dovtedy bude možné zostávajúce úspory dediť. Výhodou je, že prvých desať rokov sa bude časť úspor ďalej zhodnocovať.

Lepšie zhodnotenie úspor v 2. pilieri si MPSVR sľubuje aj od zníženia poplatkov pre DSS. Mal by byť zrušený poplatok za vedenie osobného dôchodkového účtu a zároveň MPSVR navrhuje aj zrušenie poplatku za zhodnotenie majetku v indexovom dôchodkovom fonde.

Podľa ADSS objem majetku 1.720.571 sporiteľov v 2. pilieri k 29. aprílu 2022 dosiahol výšku 11.648.731.945 eur.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Teraz.sk
Autor
TASR

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.