Ako čítať výpis z účtu? V tomto roku zvlášť pozorne

Dátum vydania

 

Výpis stručne

Tí z vás, ktorí majú elektronické výpisy z účtu, si ich prečítali už v januári. Sporitelia, ktorí dostávajú výpis poštou, si ich nájdu v schránke do konca februára.

Každý sporiteľ dostáva personalizovaný výpis podľa toho, v akej  sporiacej či výplatnej fáze sa nachádza. V tomto roku obsahuje zákonná korešpondencia aj informáciu o tom, ako sa vás týka predvolená investičná stratégia.

Základnou informáciou výpisu z osobného dôchodkového účtu sporiteľa je informácia o aktuálnom stave vašich úspor, ich zhodnotenie a zároveň aj výška poplatkov.

Ak ste v sporiacej fáze, váš budúci druhopilierový dôchodok budete vidieť v troch scenároch podľa aktuálneho rozloženia úspor. Novinkou za posledné tri roky je informácia, ako sa bude vyvíjať váš dôchodok podľa pesimistického, základného a optimistického scenára. Tie sa líšia potenciálnym výnosom.

Druhopilierový dôchodok si môžete zvýšiť, ak sa rozhodnete pre dobrovoľné príspevky. Výpis modeluje tri scenáre zhodnotenia za predpokladu, že si sporíte 30 eur mesačne.

Výpis uvádza aj zoznam oprávnených osôb (dedičov) uvedených v zmluve. Takto môžete kontrolovať aktuálnosť údajov a upravovať ich v zmluve.

Ak ste výpis z osobného účtu nedostali, kontaktujte Infolinku alebo si skontrolujte priečinky v elektronickej pošte.

Podrobnú informáciu Ako čítať výpis z účtu nájdete na webovej stránke.

Najväčšia udalosť v druhom pilieri – predvolená investičná stratégia

Predvolená investičná stratégia je presne určená zákonom a má za cieľ zvýšiť zhodnotenie úspor. Bude platiť od mája 2023.

Stručne – do veku 50 rokov by mali byť všetky úspory v indexovom fonde, teda v akciových investíciách. Potom sa pomerné zastúpenie indexového fondu znižuje o štyri percentá ročne. Indexové fondy majú v dlhodobom horizonte vyšší potenciál zhodnotenia.

Súčasní sporitelia, ktorí od presunu do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu v roku 2013 nespravili žiadne aktívne rozhodnutie o dôchodkových úsporách, sú takzvaní pasívni sporitelia.

 

  • Pasívni mladší sporitelia, čiže tí, ktorí sa narodili v roku 1969 a neskôr, si ešte budú dlho sporiť. Preto sa ich úspory aj nové príspevky začnú presúvať od júla 2023 do indexových fondov.

 

  • Pasívnym starším sporiteľom, čiže narodeným do roku 1968, budú od júla 2023 smerovať do indexových fondov iba príspevky.

 

Ak patríte k pasívnym sporiteľom a nesúhlasíte s týmto rozložením úspor, rozhodnutie oznámte DSS do konca mája 2023. Každý sporiteľ má možnosť vystúpiť  z predvolenej investičnej stratégie.

Podľa predvolenej investičnej stratégie si budú od mája automaticky sporiť všetci noví sporitelia. Ostatní sporitelia budú mať možnosť do predvolenej investičnej stratégie dobrovoľne vstúpiť.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.