Viete, koľko máte na účte?

Dátum vydania

Blížite sa k dôchodku? Priemerné úspory v druhom pilieri presiahli 10-tisíc eur.

Začali ste sporiť v druhom pilieri? V prvom roku úspory potešujúco rastú.

Priemerný majetok na dôchodkových účtoch strednej a staršej generácie sporiteľov prekročil hranicu 10-tisíc eur.

Priemerný majetok na dôchodkových účtoch sporiteľov, ktorí sa blížia do dôchodku, prekonal hranicu 11-tisíc eur. Presne povedané – ide o sporiteľov narodených v rokoch 1960 – 1969.

Sporitelia narodení v rokoch 1970 – 1979 majú priemerné úspory ešte vyššie, nad 12-tisíc eur. Ich majetok narástol od začiatku roka 2024 o 25 percent!

Mladšie generácie, čiže sporitelia narodení v rokoch 1980 – 1989,  majú na účtoch nasporenú sumu nižšiu ako 10-tisíc, ale ich majetok rastie rýchlejším tempom.

Generácia sporiteľov narodených v rokoch 1990 – 1999 si sporí krátko, takže aj ich úspory sú najnižšie, ale nárast majetku je závratných 53 percent.

Pozrime sa na objem úspor koncom roka 2023 a rast po prvom štvrťroku 2024.


Výška majetku na osobnom dôchodkovom účte sporiteľa sa dennodenne mení.  Jeho zmena závisí predovšetkým od dvoch faktorov – výšky nových príspevkov a pohybov na finančných trhoch.

Na začiatku sporenia majú na výšku účtu najvýraznejší vplyv nové príspevky. Majetok je zatiaľ nízky a každý nový príspevok ho výrazne zvyšuje.

Postupne sa však miska váh začne preklápať od príspevkov k zhodnoteniu na finančných trhoch.

V neskorších fázach sporenia má, naopak, väčší vplyv zhodnotenie. Vtedy je majetok veľký v porovnaní s novými príspevkami.

*Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Výkonnosť fondov nezahŕňa infláciu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.