Čo robiť, ak padnú trhy a s nimi aj úspory na dôchodok? Pozrite si rady expertov

Dátum vydania

Druhý pilier je stále jednou z najlacnejších možností, ako si sporiť na dôchodok. Ale ako reagovať na to, keď v rizikovom fonde nastane prepad? Treba úspory presúvať do garantovaných fondov alebo byť trpezlivý? A oplatí sa prispievať si v rámci druhého piliera niečo navyše? Denník Pravda sa na to opýtal piatich odborníkov.

František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGo:

Dôchodok je dlhodobý projekt, preto je vhodné byť trpezlivý a vydržať aj v ťažkých časoch. Mladý človek môže v produktívnom veku zažiť aj viac ako šesť veľkých finančných kríz. Všetky krízy sa raz skončia a s následným rastom ekonomiky prinesú aj rast akcií, z ktorých môžu profitovať práve mladí ľudia. Tento stav nastal aj v tomto roku, keď z dôvodu pandémie koronavírusu na jar došlo k výpredajom na trhoch. Pokiaľ ľudia nespanikárili a zachovali chladnú hlavu, urobili dobre. Skúsení investori práve túto situáciu využili vo svoj prospech – nakúpili počas poklesu trhov viac lacných akcií, ktoré neskôr narástli, a tak im priniesli vyšší zisk.

Pokiaľ mám zamestnávateľa, ktorý mi prispieva do tretieho piliera, jednoznačne by som si vybral túto možnosť. Stačí si sem prispievať len 15 eur mesačne alebo vložiť raz ročne 180 eur, ktoré si potom mladí môžu odpočítať zo svojho daňového základu. Ročne tak vie mladý človek ušetriť približne 34 eur. Ak si mladý človek dokáže zo svojho príjmu odkladať viac prostriedkov, môže s cieľom prilepšenia k dôchodku investovať aj do ETF alebo si pravidelne sporiť na zlato. Obe tieto možnosti sú dostupné už od 20 až 25 eur mesačne, takže rozpočet mladého človeka veľmi nezaťažia. Jeho peniaze sa budú postupne zhodnocovať a okrem dôchodku ich vie, samozrejme, využiť aj na iné finančné ciele počas svojho produktívneho života.

Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko:

Sporenie na dôchodok v druhom pilieri je dlhodobé sporenie na desiatky rokov. Zo štatistiky vývoja finančných trhov za posledných vyše 100 rokov jasne vyplýva, že každý prepad trhy nielen vyrovnajú, ale rastom ho vždy prekonajú. Pri dlhodobej investícii je každý prepad kompenzovaný rastom. Navyše, pokles pri nákupe priemeruje nákupnú cenu podielov, čo následne zvyšuje zhodnotenie. Preto pri prepadoch na trhoch odporúčame držať sa svojej stratégie a zvolenej alokácie, čiže pomeru medzi rastovým a garantovaným fondom. Z praxe vieme, že naozaj nemá cenu pokúšať sa o „časovanie trhu“, teda presúvanie úspor z fondu do fondu podľa odhadovaného vývoja na trhu, keďže drvivá väčšina investorov takýmto postupom nič nezíska.

Presun do garantovaných fondov je aj tak v druhom pilieri povinne nastavený ku koncu sporenia. Keďže dobrovoľné sporenie v druhom pilieri už nie je daňovo zvýhodnené a výkonnosť fondov druhého piliera je dnes iba priemerná, nemá zmysel si v ňom sporiť dodatočne z vlastných úspor. Oveľa lepšie riešenie je začať pravidelné investovanie do podielových alebo ETF fondov z vlastných úspor. Pri mladých ľuďoch je reálne dosiahnuť priemerné dlhodobé zhodnotenie päť až sedem percent ročne. Pri dlhom investičnom horizonte to znamená, že suma výnosov môže výrazne presiahnuť vlastné úspory.

Miroslav Kotov, predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS):

Rozhodne nepresúvať. Preskakovanie z fondu do fondu na základe minulej výkonnosti je tou najhoršou možnou stratégiou. Sporenie na dôchodok je „beh na dlhé trate“, kde panika rozhodne neprispieva k vynikajúcemu cieľovému výsledku. Druhý pilier má absolútne najnižšie poplatky za správu úspor na Slovensku v porovnaní s finančnými inštitúciami ponúkajúcimi podobné finančné produkty – kolektívne investovanie či doplnkové dôchodkové sporenie.

Sporiteľ môže využiť tieto nízke poplatky aj na správu úspor z dobrovoľných príspevkov. Frekvenciu aj výšku príspevkov si zvolí sporiteľ a môže ich kedykoľvek zmeniť bez nutnosti informovať svoju DSS. Majetok vytvorený z dobrovoľných príspevkov si môže sporiteľ po odchode na dôchodok vybrať podľa vlastného rozhodnutia.

Maroš Ovčarik, finančný analytik a generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments:

Presuny medzi fondmi kvôli výkyvom na finančných trhoch sú špekulácie, ktoré pri dôchodkoch vôbec neodporúčam využívať. Pri dôchodkoch je práve dôležité správne nastavenie na začiatku a následne už peniaze nepresúvať a nechať ich pracovať. Pokiaľ majú dnes mladí ľudia úspory v garantovaných fondoch a chcú si ich presunúť do indexových fondov, tieto presuny sú výhodnejšie v čase poklesov na finančných trhoch.

Tretí pilier by som využíval vtedy, ak mi prispieva aj zamestnávateľ. Finančný trh dnes ponúka veľké množstvo investičných produktov, ktoré sú vhodné pre sporenie na dôchodok na úplne dobrovoľnej báze, inými slovami je si z čoho vybrať a ak sa človek nevyzná, je dobre sa poradiť s finančným poradcom.

Ján Šebo, ekonóm a odborník na dôchodkové schémy z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici:

Pri sporení je každý sporiteľ sám sebe manažérom rizika. Cez pravidelné príspevky dosahuje efekt priemerovania nákladov. Preto nemá význam pri dlhom sporivom horizonte meniť fond. Iné je, keď sporiteľ má aplikovanú sporivú stratégiu. V tomto prípade je to však skôr automatické rebalansovanie rozloženia úspor podľa stratégie. Upozorňujem však, že pred aplikovaním akejkoľvek sporivej stratégie musí sporiteľ vidieť spätné testy a výsledky testovania. Preto som kritický k rôznym stratégiám odporúčaným sprostredkovateľmi, ktoré neprešli žiadnym testovaním a nevidím ako sporiteľ výsledky týchto testov.

Dobrovoľné príspevky v druhom pilieri sú veľmi dobrý spôsob, ako si prilepšiť k dôchodku. Dobrovoľné príspevky a úspory z nich vytvorené nepodliehajú takej prísnej regulácii ako úspory zo zákonných príspevkov. Dobrovoľné príspevky sa viac oplatia sporiteľom, ktorí nemajú zamestnávateľa, ktorý im ponúka tretí pilier. Ak zamestnávateľ prispieva do tretieho piliera, určite by som využil tento benefitný program a začal si prispievať aj tam.

Netreba zabúdať na to, že príspevky do tretieho piliera sú pre zamestnávateľa odpočítateľné z daňového základu. Dobrovoľné príspevky do druhého piliera sa, bohužiaľ, nedajú odpočítať z daňového základu. Ale výplata dôchodku z dobrovoľných príspevkov je zatiaľ oslobodená od dane z príjmov. Dôchodok vyplácaný z tretieho piliera je na druhej strane zdaňovaný.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Pravda.sk
Autor
Miroslav Homola

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.