Dôchodkové úspory priemerného Slováka vystačia len na rok

Dátum vydania

Druhý pilier by bol úspešný, ak by priemerné úspory neboli sedemtisíc, ale 70-tisíc eur

Citeľná strata životnej úrovne v starobe je jedným z najväčších problémov modernej doby. S nástupom päťdesiatky sa ľudia čoraz ťažšie presadzujú na pracovnom trhu. Tvrdá konkurencia priniesla na väčšinu manuálnych pozícií vysoké pracovné tempo. V kombinácii s nočnými zmenami dokážu stanovené normy plniť bez problémov väčšinou zamestnanci v mladšom a strednom veku.

Ani pri fyzicky menej náročných prácach to starší ľudia nemajú ľahké. Mnohým zamestnávateľom napríklad prekáža oveľa vyššia práceneschopnosť v porovnaní s mladšími kolegami. Strata zamestnania vo vyššom veku tak prináša značné starosti.

Po šesťdesiatke ide v mnohých prípadoch o neriešiteľný problém. Značná časť ľudí posledné roky pracovného života prežije na podpore a štátnych sociálnych dávkach. V domácej ekonomike má približne každý piaty človek bez práce viac ako 55 rokov. Ako tak stlmiť prudký pád životnej úrovne v starobe dokážu jedine vlastné úspory.

Rozdiel jednej nuly

V domácej ekonomike si väčšina pracujúcich šetrí na starobu v druhom pilieri. Aktuálne v ňom má takmer 1,8 milióna Slovákov investovaných 12,3 miliardy eur. Priemerný sporiteľ tak má na starobu odložených necelých sedemtisíc eur. Obdobnú sumu zarobí na Slovensku priemerne platený zamestnanec s jedným dieťaťom približne za pol roka. Druhý pilier by bol úspešný, ak by priemerné úspory neboli sedemtisíc, ale 70-tisíc eur.

Malé dôchodkové úspory tak dôchodcom nepomôžu. Štát vo februári vyplácal priemerný dôchodok 576 eur. Úspory priemerného sporiteľa v druhom pilieri tak dokážu vykryť len ročné náklady.

Súčasná vláda sa rozhodla riešiť tento problém postupným presunom majetku zo slabo zarábajúcich dlhopisových do top ziskových indexových fondov. Lenže z dôvodu nízkych odvodov nebudú úspory dostatočne vysoké ani pri lepšom investovaní.

Ľudia si tak musia na dôchodok šetriť aj sami. Najlepšie rovno v druhom pilieri. Práve v tomto systéme štát prísne obmedzuje poplatky správcovských spoločností a výnosy sú oslobodené od dane z príjmu. Napriek tomu má o dobrovoľné príspevky záujem len pár tisíc Slovákov.

Miliónové úspory

Problémy so sporením na dôchodok majú všade vo svete. Napríklad do dobrovoľného penzijného systému si prispievajú dve tretiny zamestnancov súkromnej sféry v Spojených štátoch amerických. Priemerná výška úspor je tam podľa agentúry Bloomberg takmer 113-tisíc dolárov, medián je však len 27-tisíc dolárov. Na najväčšiu ekonomiku sveta to je prekvapivo nízke číslo.

Na jednoduchú otázku, koľko peňazí je optimálne odložiť na dôchodok, neexistuje jednoznačná odpoveď.

Ľuďom pracujúcim popri poberaní dôchodku stačia výrazne nižšie úspory. Zásadný vplyv má aj inflácia. Súčasný prudký rast cien totiž razantne znižuje kúpnu silu ušetrených peňazí.

Podľa dvoch tretín respondentov celosvetovej ankety agentúry Bloomberg sú optimálne dôchodkové úspory tri až päť miliónov dolárov. Takto vysoká suma bude podľa úspešných biznismenov stačiť v starobe na prekonanie všetkých problémov a kríz.

Tvrdá realita

Väčšina ľudí nikdy nebude mať miliónové úspory. Bežní zamestnanci budú v starobe odkázaní na štátny dôchodkový systém. Lenže žiadna krajina nemá dosť peňazí na dlhodobé udržanie penzijných systémov. Spôsobuje to demografický problém, ktorý spočíva v klesajúcom počte mladých ľudí a rastúcom počte dôchodcov. Z tohto dôvodu politici po celom svete presadzujú nepopulárne zvyšovanie veku odchodu do penzie. V budúcnosti bude väčšina populácie pracovať takmer do sedemdesiatky.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Trend.sk
Autor
Branislav Toma

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.