Dôchodkovým fondom sa darilo aj v turbulentnom období

Dátum vydania

Finančné trhy sú v epicentre meniaceho sa makroprostredia.

Keď po dekáde ultra nízkej inflácie a úrokových sadzieb svet minulý rok zasiahla vlna dynamicky rastúcich cien, všetko, čo sme dovtedy od sveta a výnosov na finančných trhoch očakávali, sa razom zmenilo. No aj vo svete finančníkov platí odveká pravda, že po každej búrke vyjde na oblohu slnko.

Nie, že by sa tento rok cenové charakteristiky ekonomiky nejako zásadne zmenili, len ich dynamika sa zmiernila. Po tom, čo inflácia podporená zúriacimi cenami energetických surovín dosiahla svoj cyklický vrchol koncom roka 2022, sa jej dynamika začala v priebehu roka 2023 postupne zmierňovať.

V Spojených štátoch dosiahla cyklický vrchol na úrovni 9,1 percenta. Eurozóna, ktorej krajiny východného bloku, vrátane tej našej, sú od dovozu energií z Ruska závislé, bola ruskou vojenskou agresiou na Ukrajine a jej cenovými dosahmi zasiahnutá mimoriadne tvrdo.

No klimaticky miernejšia zima rozdúchala tie najtemnejšie obavy obchodníkov na komoditných trhoch z toho, že bez ruského zemného plynu zasiahne Európu kríza. Ceny sa postupne v priebehu roka stabilizovali či dokonca začali vďaka vyššej porovnávacej báze minulého roka klesať.

To spôsobilo, že inflácia v Spojených štátoch amerických zmiernila dynamiku rastu na júnové tri percentá, a hoci sa do augusta ešte zvýšila na 3,7 percenta, vždy je to zhruba na tretinovej úrovni v porovnaní s vrcholom.

Celková miera inflácie v eurozóne klesla v auguste na 5,3 percenta a očakáva sa, že do konca roka zmierni svoj rast na približne štyri percentá. K zníženiu medziročnej miery celkovej inflácie z jej najvyššej hodnoty v októbri 2022 najviac prispeli ceny energií a zmierňovanie inflácie cien potravín, ktoré budú naďalej prispievať k jej znižovaniu smerom k roku 2024.

Pre centrálne banky, ktoré sú strážcami cenovej stability, sú tak dynamicky rastúce ceny doslova nočnou morou. No a keďže majú na tlmenie spotrebiteľského dopytu len jediný nástroj, ktorým je zvyšovanie úrokových sadzieb, svoj neúprosne antagonistický postoj proti inflácii viedli aj v priebehu roka 2023.

Americký Fed zvýšil dolárové úroky do septembra tohto roka celkovo štyrikrát, pričom za posledný rok a pol sú úrokové sadzby o viac ako päť percent vyššie. Aj ECB v eurozóne pokračovala v nasadenom trende, pričom úrokové sadzby zvýšila do septembra až šesťkrát a eurá sú od začiatku cyklu zdražovania úrokov o 4,5 percenta drahšie.

Zvyšovanie základných úrokových sadzieb v eurozóne malo za následok, že aj výnosy do splatnosti z vládnych dlhopisov stúpli, no ceny, za ktoré sa obchodujú, naopak, klesli. Kým výnosy slovenských desaťročných vládnych dlhopisov sa pred rokom pohybovali na úrovni 3,08 percenta, v súčasnosti sú na úrovni 3,87 percenta.

Ten istý trend, aj keď v menšom rozsahu, sa týka aj nemeckých vládnych dlhopisov, ktorých výnosy stúpli za posledný rok z úrovne 1,98 percenta na 2,75 percenta.

Po minuloročných stratách však došlo k výraznému oživeniu na svetových akciových trhoch, ktoré profitovali nielen z miernejšieho rozsahu menovopolitického priškrtenia, ale aj z nadšenia z umelej inteligencie, ktorá je podľa presvedčenia obchodníkov na trhu zdrojom enormného skoku v produktivite práce a zároveň budúcich ziskov.

Širší index S&P 500 od začiatku roka do tretej štvrtiny septembra stúpol o 15,1 percenta a jeho mohutný, ale menej reprezentatívny „brat“ Dow Jones stúpol o takmer štyri percentá. Aj akciovým indexom v Európe sa darilo, keď Eurostoxx 50 stúpol o 9,7 percenta a DAX o 11,2 percenta.

V dôsledku týchto trendov sa darilo aj dôchodkovým fondom Allianz DSS, keď konzervatívny Garant od začiatku roka do konca septembra zhodnotil o 1,11 percenta, pričom dynamický Progres zhodnotil za to isté obdobie aktíva o 11,68 percenta.

Upozornenie: Podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Výkonnosť fondov nezahŕňa infláciu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.