Druhý pilier 2023: čo všetko zahŕňa dôchodkové sporenie. Ako sa zmeny dotknú vašich úspor?

Dátum vydania

Dôchodková reforma, ktorá sa týka druhého piliera, prináša dôležité zmeny.

Parlament na jeseň minulého roka schválil novelu o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá upravuje fungovanie druhého piliera. Prvé zmeny prišli od januára. Patria medzi ne nové individuálne garancie, zrušenie akceptačných listov a zníženie celkovej úrovne odplát.

Ďalšie novinky sú nachystané od 1. mája. Prinesú automatický vstup do druhého piliera a predvolenú investičnú stratégiu. Ministerstvo práce tvrdí, že novela zákona zvýši efektívnosť sporenia z hľadiska celkovej dosiahnutej sumy a po 40 rokoch môže zabezpečiť v priemere o 64 percent viac úspor.

Zrušený poplatok

Jednou z dôležitých zmien je automatický vstup do II. piliera pri prvom dôchodkovom poistení z I. piliera do veku 40 rokov. Táto hranica sa bude následne prispôsobovať zmene dôchodkového veku. Sporiteľ bude mať možnosť zo systému do dvoch rokov vystúpiť. Zmení sa štruktúra odplát a zavedie sa predvolená investičná stratégia. Cieľom je podľa rezortu práce vyššia efektívnosť sporiacej a výplatnej fázy. Ako bude vyzerať vyplácanie v praxi?

„Prvá polovica úspor sporiteľa sa bude vyplácať formou programového výberu z dôchodkových správcovských spoločností, v ktorých si sporil, a to počas polovice strednej dĺžky života, aktuálne je to sedem až osem rokov. Po tomto období si za druhú polovicu nasporenej sumy sporiteľ kúpi doživotný dôchodok v komerčnej poisťovni,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti NN Daniela Tomášková.

Novela má uprednostniť dlhodobé vyplácanie sporiteľov v starobe. Pozitívny dosah na úspory majú mať aj zmeny v štruktúre odplát dôchodkovej správcovskej spoločnosti a návrh na zavedenie individuálnych garancií.

Dôchodky 2023: sú tu ďalšie zmeny a prinesú valorizáciu vašej penzie viackrát do roka. Odkedy to platí?

Ide o právo slobodne sa rozhodnúť pre kúpu anuity, vlastné nastavenie programového výberu či jednorazový výber po splnení podmienky výšky doživotného dôchodku aspoň na úrovni referenčnej sumy. Sociálna poisťovňa má posielať informáciu o právach a povinnostiach súvisiacich s účasťou na starobnom dôchodkovom sporení do 60 dní. Táto informácia má byť pre všetkých zrozumiteľná.

Zároveň sa zrušil aj poplatok za vedenie účtu a tiež takzvaný výkonnostný poplatok. Podľa predsedu predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslava Kotova sa zvýšil z 0,3 percenta ročne na 0,45 percenta, od tohto roka bude klesať počas dvoch rokov na cieľový stav 0,40 percenta. V tomto a budúcom roku bude výška príspevku do druhého piliera 5,5 percenta hrubej mzdy, v rokoch 2025 – 2026 bude 5,75 percenta a v roku 2027 cieľových šesť percent.

Kam sa teda presunú úspory ľudí? V druhom pilieri sa v súlade s predvolenou investičnou stratégiou plánuje presun úspor v objeme 3,7 miliardy eur. Táto zmena sa týka viac ako 718-tisíc sporiteľov v danom pilieri, uviedla Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Miliardy eur

Prvou skupinou, ktorej sa to týka, sú ľudia narodení v roku 1969 a neskôr. Majetok sa im presunie z garantovaného fondu do indexového fondu a zároveň tam budú putovať aj nové príspevky. Starším pasívnym sporiteľom, narodeným do roku 1968, budú do indexových fondov smerovať iba nové príspevky.

Presun sa začne automaticky k 1 júlu tohto roka, nebude to však dobrovoľné, všetci sporitelia dostanú informáciu, ako sa mu môžu vyhnúť. Na vyjadrenie majú čas do 31. mája. V prípade zmeny názoru si môžu kedykoľvek zmeniť rozloženie svojich úspor či príspevkov medzi fondy podaním klasickej žiadosti.

Budú sa úspory automaticky presúvať, ak ste prestúpili po roku 2013? „Sporiteľom narodeným pred rokom 1969, ktorí zároveň od roku 2013 neurobili žiadne rozhodnutie, sa existujúce úspory presúvať nebudú. Tretia skupina sú všetci ostatní sporitelia – teda takí, čo sa z presunu v roku 2013 vyviazali alebo si po tomto presune zmenili pomer úspor, alebo takí, čo k nám vstúpili či prestúpili po roku 2013, sa automaticky presúvať nebudú. Ak nespravia žiadne rozhodnutie, ich úspory a nové príspevky ostanú tak, ako sú,“ povedal Kotov pre HN.

Rodičovský bonus 2023: čo to je, koho sa týka a kto má naň nárok?

Podľa Asociácie je aktuálne v druhom pilieri viac ako 562-tisíc mladších a 156-tisíc starších ľudí. Presun úspor bude trvať do konca roku 2025. Každá dôchodková správcovská spoločnosť zverejňuje na svojej webovej stránke harmonogram presunu alebo plán zladenia majetku s predvolenou investičnou stratégiou.

Vlani vstúpilo do druhého piliera viac ako 61-tisíc pracujúcich a minulý rok dosiahol tento kapitalizačný pilier s počtom o niečo viac ako 1,76 milióna sporiteľov. Výška úspor k tretiemu februáru bola vyše 12,2 miliardy eur v prospech garantovaných dôchodkových fondov (57 percent).

Ak by ľudia nechceli byť v druhom pilieri, budú mať 730 dní na to, aby svoje rozhodnutie oznámili Sociálnej poisťovni, a ich účasť na starobnom dôchodkovom sporení sa zruší.

Facebook Twitter Email


Zdroj
HNonline.sk
Autor
Filip Mišudík

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.