Druhý pilier: Aktívni sporitelia majú tri týždne na rozhodnutie, či vstúpia do predvolenej investičnej stratégie
Návrat späť po 10 rokoch
Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri schválili poslanci Národnej rady SR na sklonku minulého roku. Tou najzásadnejšou je návrat úspor pasívnych sporiteľov naspäť tam, odkiaľ ich pred desaťročím presťahovali ich parlamentní predchodcovia.
Teda kým v roku 2013 úspory väčšiny sporiteľov v druhom pilieri putovali z negarantovaných do garantovaných dôchodkových fondov, teraz to bude v rámci takzvanej predvolenej investičnej stratégie (PIS) presne naopak – teda z garantovaných do negarantovaných dôchodkových fondov.
Tento presun by mal trvať do konca roka 2025 a jeho hlavnou motiváciou je zabezpečiť vyššiu výnosnosť vkladov sporiteľov.
Správny pomer úspor v každom veku
Predvolená investičná stratégia predstavuje predvolený pomer úspor v garantovanom a indexovanom fonde podľa veku sporiteľa. „Vstupom do predvolenej investičnej stratégie investujeme novému sporiteľovi do veku 50 rokov všetky jeho úspory v indexovom fonde. Po dovŕšení 50 rokov ich začneme v indexovom akciovom fonde znižovať a presúvať o 4 % ročne do garantovaného fondu,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Allianz slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) Miroslav Kotov.
Presun úspor existujúcich sporiteľov teda bude závisieť od ich veku. Ak má sporiteľ menej ako 54 rokov, do indexového fondu sa podľa neho bude presúvať aj jeho majetok, pri sporiteľoch starších ako 54 rokov sa do indexového fondu budú presúvať len ich nové finančné príspevky.
Pasívni automaticky, aktívni dobrovoľne
Nie každý sporiteľ je však rovnaký. Väčšina síce len pasívne zhodnocuje svoje vklady, no sú aj takí, ktorí sa o ich osud aktívne zaujímajú a robia rozhodnutia, ktorými chcú pozitívne ovplyvniť zhodnocovanie svojich finančných prostriedkov.
Vstup do predvolenej investičnej stratégie je pre pasívnych sporiteľov automatický. Sú to tí, ktorých úspory boli v roku 2013 presunuté do garantovaného fondu, pričom odvtedy v súvislosti s nimi nespravili žiadne rozhodnutie. Z tejto povinnosti sa však môžu vyviazať podaním žiadosti vo svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Aktívni sporitelia majú na výber. Predvolená investičná stratégia síce nie je povinná, ale aj oni sa pre ňu môžu rozhodnúť. Vstup do nej je jednoduchý, pretože každý aktívny sporiteľ má túto možnosť vo svojom osobnom dôchodkovom konte už prednastavenú, pričom na rozhodnutie má čas do konca mája 2023.
M. Kotov odporúča vstup do predvolenej investičnej stratégie aj aktívnym sporiteľom. „Pre väčšinu sporiteľov predstavuje ten najvhodnejší pomer sporenia vo fondoch podľa aktuálneho veku sporiteľa. Navyše dôchodková správcovská spoločnosť takto bude úspory postupne presúvať z rizikovejších do konzervatívnejších fondov až do odchodu sporiteľa do dôchodku, takže sa o presuny a správny pomer nemusí starať sám,“ dopĺňa odborník.
Najlacnejšia forma sporenia na budúci dôchodok
Koniec mája 2023 tak predstavuje zásadný míľnik pre všetkých aktívnych sporiteľov. „Dovtedy sa musia rozhodnúť, pokiaľ chcú, aby ich úspory boli presúvané postupne počas nasledujúceho 2,5 roka, nie naraz,“ dodáva s tým, že dobrovoľné príspevky do druhého piliera sú momentálne najlacnejšou formou, ako si sporiť na svoj budúci dôchodok. Navyše od tohtoročného mája už nie je potrebné si ich zmluvne dohodnúť a pri odchode do dôchodku si ich sporiteľ môže vybrať celé.