Druhý pilier by mohol zarobiť na diaľniciach
HN KONFERENCIE
Financovanie štátnej infraštruktúry by pomohlo diverzifikovať portfóliá DSS, čo by viedlo aj k vyšším výnosom.
Vladimír Amrich
Bratislava – Vyššie penzie aj vďaka investíciám do výstavby nájomných bytov či diaľnic. Slovenskí správcovia druhého piliera si vedia predstaviť aj takýto scenár. Aby sa financie z dôchodkového systému mohli takto použiť, však zatiaľ bráni legislatíva. Uviedli to zástupcovia dôchodkových správcovských spoločností, ktorí aj o tejto problematike diskutovali počas štvrtkovej HNkonferencie Investovanie zajtrajška. „Pokiaľ budú vytvorené štandardné nástroje, ktoré budú použité či už na financovanie nájomných bytov, alebo diaľnic, budeme ich zvažovať ako každú inú štandardnú investíciu,“ povedal Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Ako však pripomenul, väčšina peňazí v systéme je v garantovaných fondoch, ktoré si vyžadujú „ultrakonzervatívny“ prístup. „Na to, aby sme mohli uvoľniť väčšie objemy investícií do takýchto projektov, bude potrebná zmena nastavenia v druhom pilieri,“ vysvetlil. S tvrdením, že najskôr musí prísť uvoľnenie regulácie, súhlasil aj Matej Varga, člen Predstavenstva DSS Poštovej banky. „Širšie spektrum aktív, ktoré je možné zahrnúť do fondov, či prípadné zrušenie garancií môžu prispieť k zvýšeniu výnosov fondov,“ uviedol Varga.
Nájomné byty
Myšlienku, že by sa zhruba 9,5 miliardy eur, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v správe DSS, mohli využívať na väčšie investičné projekty, oživil pred časom minister hospodárstva Richard Sulík. Reagoval na snahy koaličnej strany Sme rodina a jej šéfa a predsedu parlamentu Borisa Kollára, ktorý do vládneho programu presadil výstavbu nájomných bytov. Na spôsobe financovania sa však koaliční partneri nezhodli. Nápad vyňať takéto aktivity zo štátneho rozpočtu sa totiž stretol s kritikou expertov. Predseda vlády Igor Matovič však ešte v marci uviedol, že ak by štát vytvoril investičný fond, ktorý by stavbu financoval, „tak si myslím, že mnoho ľudí, ktorí sú sporitelia v druhom pilieri, by chceli takto zhodnocovať svoje peniaze“. Práve realitné podielové fondy, ktoré investorom slúžia ako akýsi štvrtý pilier, teda na strednodobé zhodnotenie majetku, sa na Slovensku tešia veľkej obľube. Tieto riešenia zhodnocujú vložené finančné zdroje buď kúpou a následným prenajímaním nehnuteľností, alebo práve financovaním developerských projektov.
Zlepšenia systému
Z hľadiska kvality je slovenský dôchodkový systém jeden z lepších, aj keď sa nenachádza medzi špičkou, uviedol predseda asociácie. „Všetky krajiny na čele rebríčkov spája jedna vec. Majú pomerne slabý prvý pilier a silný kapitalizačný druhý pilier,“ uviedol Kotov. Podľa neho je domáci prvý pilier zmiešaný a kvôli zvyšovaniu minimálnych dôchodkov sa skôr nakláňa na solidárnu stranu. „Prvý pilier by mala byť jedna solidárna dávka a druhý pilier by mal byť čisto zásluhový, tak ako to je v najúspešnejších dôchodkových systémoch,“ vysvetlil Kotov. Aj keď je mechanizmus dobre nastavený z hľadiska ponuky, problém na dopytovej strane, teda u sporiteľov, pretrváva. „Nie vždy vlastnou vinou, ale aj pre štátny zásah v roku 2013, keď sa všetci sporitelia presunuli do garantovaných fondov, sa nenachádzajú v správnom fonde z hľadiska veku,“ konštatuje Kotov. Priemerný vek sporiteľa je asi 40 rokov, a teda neexistuje dôvod, aby 70 až 80 percent úspor bolo práve v konzervatívnych fondoch. „Podiel by mal byť výrazne nižší v prospech rizikovejších fondov,“ zdôraznil.
Foto:
O investovaní do budúcnosti diskutovali (zľava doprava) Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností, Michal Májek, Chief Investment Officer Tatra Asset Management, Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností, a Matej Varga, člen Predstavenstva DSS Poštovej banky. Debatu moderoval komentátor denníka HN Mário Blaščák, v strede.