Druhý pilier môže prísť až o pätinu výnosov. Dôvodom je zlé nastavenie individuálnych garancií

Dátum vydania

Dôchodkové správcovské spoločnosti navrhujú zrušiť individuálne garancie ľuďom vyberajúcim naraz všetky peniaze z druhého piliera

Dlhopisy dávno nie sú bezpečný investičný nástroj. Obrovské straty môžu priniesť v časoch rastúcich úrokových sadzieb. Dôvod je jednoduchý. V súčasnosti napríklad desaťročné slovenské dlhopisy ponúkajú ročný výnos okolo 3,5 percenta. Ešte rok dozadu to bolo len jedno percento. Z dôvodu výrazne nižšieho zisku je možné cenné papiere nakúpené v minulosti okamžite predať len so stratou.

Predčasný predaj väčšinou svedčí o problémoch s likviditou. Prosperujúce spoločnosti nemajú dôvod predávať v minulosti nakúpené dlhopisy. Bez problémov počkajú až do vypršania splatnosti a zinkasujú na dnešné pomery malý výnos okolo jedného percenta. No nie vždy musí byť za nevýhodným predajom nedostatok hotovosti. V slovenskom druhom pilieri bude zle nastavená legislatíva tlačiť do nerentabilných obchodov dôchodkové správcovské spoločnosti.

Riziko vysokých strát

O definitívnej podobe reformy druhého piliera majú poslanci rokovať už v priebehu nasledujúceho týždňa. „Podľa našich prepočtov môže zlé nastavenie individuálnych garancií znížiť hodnotu majetku sporiteľov až o dvadsať percent,“ upozorňuje predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.

Dôvodom je zákonom nariadený presun majetku z indexových do dlhopisových fondov. Prvé štyri percentá majetku sa automaticky presunú po tom, ako sporiteľ oslávi 50 rokov. O rok neskôr ďalšie štyri percentá a tak stále dokola.

Dôchodkové správcovské spoločnosti modelovali negatívny dopad v prípade náhleho poklesu hodnoty dlhopisov o jedno percento. Pri každoročnom transfere sumy vo výške 4 600 eur bude mať päťdesiatročný klient stratu 46 eur a šesťdesiatštyriročný až 1 720 eur. Podľa zákona nemôžu mať ľudia v dlhopisových fondoch menej peňazí, ako do nich vložili. Prípadné straty musia sporiteľom doplatiť z vlastných peňazí dôchodkové správcovské spoločnosti.

Správcovia penzií vidia riziko v možnosti naraz vybrať všetky peniaze z druhého piliera. Nečakaná kríza môže priniesť výrazný pád hodnoty dlhopisov. Zároveň z dôvodu sporiteľom ohláseného výberu peňazí nebude možné čakať do ich splatnosti. Klienti tak nakoniec môžu mať v dlhopisoch o niečo menej peňazí ako do nich previedli z indexov. Vzniknutú stratu musia zo zákona uhradiť dôchodkové správcovské spoločnosti.

Lenže súkromné firmy si nemôžu dovoliť len tak prísť o milióny eur. Výsledkom bude snaha eliminovať riziko prostredníctvom extrémne konzervatívneho investovania. Napríklad nákupom cenných papierov s niekoľkomesačnou dobou splatnosti takzvaných pokladničných poukážok. Sporitelia tak o peniaze neprídu, ale budú mať veľmi malé výnosy a to môže vyvolať vlnu nespokojnosti.

Problém okamžitého výberu

Podľa pôvodnej verzie reformy tento problém nemal vzniknúť. Po odchode do dôchodku štát navrhoval ponechať peniaze aj naďalej v druhom pilier. Presnejšie, postupne ich vyplácať v rámci programového výberu. Pri takto nastavenom systéme dokážu správcovia lepšie manažovať nákup rizikovejších dlhopisov.

Na druhej strane, zrušenie možnosti okamžitého výberu je možné označiť za snahu o znárodnenie súkromných penzií. Druhý pilier v súčasnosti dokáže ponúknuť len nízke súkromné dôchodky. Na rozdiel od štátu ich nedokáže razantne valorizovať. Súčasný prudký rast cien výrazne znižuje kúpnu silu dôchodkov z druhého piliera. Verejnosť to napriek tomu nevníma ako vážny problém. Súkromné dôchodky v súčasnosti poberá len pár tisíc dôchodcov.

Z pohľadu nadpriemerne zarábajúcich ľudí má systém len jednu výhodu. Tou je možnosť okamžitého výberu desaťtisícov eur po odchode do penzie. Následne možno tieto peniaze ľubovoľne minúť napríklad na vyplatenie hypotéky, kúpu nového automobilu alebo cestovanie po svete. Na získanie tejto výhody musí človek poberať z prvého piliera minimálne priemerný dôchodok. Aktuálne ide o sumu 575 eur.

Lenže nízke výnosy dlhopisov prinesú nízke dôchodky podpriemerne zarábajúcim ľuďom. Práve oni totiž nemôžu po odchode do penzie naraz vybrať všetky peniaze. „Riešenie preto vidím v zrušení individuálnych garancií pre ľudí naraz vyberajúcich všetky peniaze z druhého piliera,“ navrhuje M. Kotov. Dôchodkové správcovské spoločnosti o tejto možnosti rokujú s poslancami zodpovednými za dôchodkové zmeny. Už budúci týždeň ukáže, či budú alebo nebudú úspešné.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Trend.sk
Autor
Branislav Toma

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.