Krivda napravená

Dátum vydania

Sporitelia majú ďalší dôvod na radosť.

Okrem zaujímavého zhodnotenia úspor sa sporitelia v závere roka 2019 dočkali aj pozitívnej legislatívnej zmeny. Na konci novembra národná rada schválila zmenu spôsobu výpočtu dôchodkov pre sporiteľov v druhom pilieri.

Ide o nápravu dlhoročnej nespravodlivosti voči sporiteľom.

Pre sporiteľa s odpracovanými štyridsiatimi rokmi s priemerným platom a pri účasti v druhom pilieri od roku 2005 to pri odchode do dôchodku v roku 2020 znamená vyšší dôchodok z prvého piliera o viac ako 13 eur mesačne.  V reči čísel pri priemernom dôchodku 460 eur bolo krátenie podľa pôvodného vzorca viac ako 65 eur mesačne. Podľa novej úpravy by bolo už iba 52 eur.

O čo vlastne ide?

Sporiteľ v druhom pilieri odvádza časť svojich povinných odvodov do druhého piliera. O to menej odvádza do Sociálnej poisťovne. Keďže do Sociálnej poisťovne pošle menej odvodov, dostane potom aj menší dôchodok. Tento výpadok by mu mal vykryť dôchodok z druhého piliera.

Veľmi zjednodušene platí: akú časť odvodov počas pracovnej kariéry sporiteľ odkloní zo Sociálnej poisťovne do druhého piliera, tak sa mu potom skráti dôchodok. Ak odkloní polovicu odvodov, dôchodok sa skráti o polovicu. Ak odkloní tretinu, tak o tretinu.

Odvody na starobné dôchodkové sporenie sú oficiálne vo výške 18 percent zo mzdy. No fond starobného dôchodkového poistenia je v ťažkom mínuse každý rok a časť toho mínusu si Sociálna poisťovňa vykrýva vnútorným presunom prostriedkov z iného fondu – rezervného fondu. Pritom do rezervného fondu platíme všetci ďalšie odvody vo výške 4,75 %. Celkové odvody na dôchodok tak tvoria 22,75 percenta a nie iba 18, ako je uvedené vyššie.

Ak sú celkové odvody vyššie, potom odvody do druhého piliera tvoria menšiu časť celku. Preto aj krátenie dôchodku bude nižšie.

Veľmi voľne povedané – dôchodok z prvého piliera sa krátil pre druhopilierových dôchodcov tak, akoby rezervný fond neplatili.

Rok 2019 bol prajný k druhému pilieru.

Počet novovstupujúcich ľudí láme rekordy, zhodnotenie úspor je výborné a legislatívne zmeny robia systém atraktívnejším.

 

Miroslav Kotov

predseda Predstavenstva Allianz  –  Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, a. s.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.