Minimálna penzia sa pre sporiteľov v druhom pilieri nebude krátiť

Dátum vydania

Vláda schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení.

BRATISLAVA. Sumy minimálnych dôchodkov pre sporiteľov v druhom pilieri sa od mája tohto roka nebudú krátiť, pri posudzovaní nároku na minimálnu penziu sa im však zohľadní aj doživotný dôchodok poberaný z druhého piliera.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Rezort práce novelou zákona reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu, podľa ktorého je krátenie minimálnych penzií pre účastníkov druhého piliera v rozpore s Ústavou.

Negatívny vplyv na sporiteľov ako poberateľov minimálneho dôchodku

Pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok sa v súčasnosti do celkového dôchodkového príjmu zahŕňa starobný a predčasný starobný dôchodok z druhého piliera len vtedy, ak ide o poberateľa invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku.

„V kontexte predmetného nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky je potrebné zahrnúť uvedené dôchodkové príjmy aj do posudzovaného dôchodkového príjmu poberateľa starobného dôchodku,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zrušenie krátenia sumy minimálneho dôchodku pre sporiteľov sa bude tento rok týkať približne 4-tisíc sporiteľov. Novela zákona bude mať aj negatívne vplyvy na sporiteľov ako poberateľov minimálneho dôchodku.

„Sporiteľom – poberateľom minimálneho dôchodku sa zníži ich celkový disponibilný príjem z dôvodu započítania dôchodku z II. piliera do celkového dôchodkového príjmu,“ uviedlo ministerstvo práce. Ak pritom nepožiadajú o dôchodok z druhého piliera, nevznikne im nárok na doplatok do minimálneho dôchodku.

Kiskovo veto Smer prelomil

Ústavný súd začiatkom novembra minulého roka rozhodol o tom, že ustanovenie zákona o sociálnom poistení z roku 2015, ktorým sa zaviedol inštitút takzvaného minimálneho dôchodku, nie je v súlade s ústavou.

„Napadnuté ustanovenie spôsobilo, že dôchodcovia sporiaci si v druhom dôchodkovom pilieri majú oproti dôchodcom-nesporiteľom nárok len na zníženú sumu minimálneho dôchodku,“ uviedol vtedy predseda ústavného súdu Ivan Fiačan. Ústavný súd tak dospel k záveru, že to spôsobuje rozdielny prístup k týmto skupinám dôchodcov, čo predstavuje porušenie zákazu diskriminácie v prístupe k právu na primerané hmotné zabezpečenie podľa ústavy.

Minimálny dôchodok aj jeho krátenie pre sporiteľov v druhom pilieri zaviedla v roku 2015 jednofarebná vláda Roberta Fica (Smer). Nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri tak majú od júla 2015 nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli.

Minimálna penzia sa sporiteľom znižuje v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa však pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nezapočítavajú doživotné penzie z druhého piliera.

Pre nižší minimálny dôchodok pre sporiteľov novelu zákona o sociálnom poistení v roku 2015 vetoval vtedajší prezident Andrej Kiska, poslanci za Smer však jeho pripomienky neakceptovali a novelu zákona schválili v pôvodnom znení.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Ekonomika.sme.sk
Autor
SITA

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.