Otázka je, koho a ako presunúť

Dátum vydania

Nová dôchodková legislatíva na dlhé roky určí budúcnosť miliónov obyvateľov Slovenska.

Takmer milión sporiteľov v druhom pilieri si sporí v garantovanom fonde, čím sa pripravuje o potenciál zhodnotenia úspor v dlhodobom horizonte v indexových a akciových fondoch. Medzi odborníkmi panuje vzácna zhoda, že zásadným problémom je dosah štátom nariadeného presunu sporiteľov do garantovaného fondu z roku 2013.

V súčasnosti si v garantovaných fondoch sporí 940-tisíc ľudí, z toho približne 850-tisíc sporiteľov sa tak presunulo práve v roku 2013. Objem majetku v dlhopisových fondoch dosahuje vyše 7 miliárd eur.

Majetok sporiteľov, ktorý je predmetom potenciálneho presunu, predstavuje 2,5 miliardy až 6 miliárd eur.

Podľa návrhu Asociácie DSS by sa do negarantovaných fondov mala presúvať len časť úspor sporiteľov, ktorí sa ocitli v roku 2013 v negarantovaných fondoch a odvtedy sú po celý čas pasívni.

Presun do negarantovaných fondov by sa netýkal sporiteľov, ktorí do garantovaných fondov vstúpili po roku 2013, a ani tých, ktorí si od roku 2013 časť úspor presunuli z dlhopisových fondov do negarantovaných fondov.

Treba presne nastaviť v zákone, kedy a koho presunúť

Návrh Asociácie DSS predpokladá, že majetok sporiteľov by sa mal postupne presúvať z garantovaných fondov do negarantovaných počas troch rokov. Napríklad každý štvrťrok by sa presunula časť penzijných úspor do akciových alebo indexových fondov.

Presun sporiteľov a zásadná úprava mechanizmu garancií sú nutné opatrenia na zvýšenie výnosnosti druhého piliera.

Súčasný mechanizmus garancií nespĺňa pôvodný cieľ, je nesprávne zacielený a výrazne znižuje potenciál výnosov.

Pri stratách v dlhopisových fondoch musia dôchodkové spoločnosti doplácať majetok aj mladým sporiteľom, ktorí majú pred sebou ešte veľa rokov sporenia. Zbytočne prísny garančný mechanizmus tak tlačí DSS do konzervatívnych stratégií a uberá potenciál zhodnotenia.

Asociácia DSS v tejto fáze navrhuje zrušenie garancií v systéme, prípadne úpravu a zacielenie  na sporiteľov  v záverečnej fáze sporenia. Navyše, garancie dnes nechránia sporiteľov pred zlým investovaním DSS, ale skôr pred politikou záporných úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, čo nebolo ich pôvodným cieľom.

V súčasnosti si v druhom pilieri sporí na dôchodok každý druhý pracujúci občan Slovenska, spolu viacej ako 1,6 milióna sporiteľov, a úspory budúcich dôchodcov dosahujú takmer 11,5 miliardy eur.

„Zhodujeme sa na tom, že Slovensko potrebuje moderný a stabilný dôchodkový systém, a preto diskutujme o tom, aké parametre má mať. Sporenie na dôchodok presahuje volebné obdobia, preto by diskusia mala byť odborná a faktografická,“ deklarujú Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) a Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS).

Správcovia úspor: Sme si vedomí zodpovednosti za budúce dôchodky

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.