RRZ žiada dôchodkovú reformu prepracovať

Dátum vydania

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť žiada dôchodkovú reformu prepracovať

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) odporúča ministerstvu práce a sociálnych vecí, aby prepracovalo návrh dôchodkovej reformy. Reforma v navrhovanej podobe podľa RRZ nedostatočne rieši problémy očakávaného demografického vývoja a výrazne sťaží ďalšie snahy o zlepšenie udržateľnosti dôchodkového systému v budúcnosti. Penzijná reforma by pritom podľa rozpočtovej rady mala poskytnúť trvalé riešenia a nemala by sa stať premrhanou šancou na stabilizáciu dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

„Napríklad úprava sporiacej fázy druhého piliera je nedostatočná a nemusí viesť ku náprave jeho dlhodobých problémov,“ upozorňuje RRZ v tlačovej správe. Aj napriek prijatiu ústavného zákona môže výška budúcich dôchodkov z druhého piliera podľa rozpočtovej rady výrazne zaostať za ich možnosťami, čo bude mať negatívny vplyv aj na verejné financie. V kombinácii s povinným vstupom do druhého piliera sa tak môžu súčasné problémy podľa RRZ prehĺbiť. Rozpočtová rada upozorňuje aj na nepresnú definíciu aktuárnej neutrality a nedostatočný dôraz na jej striktné uplatňovanie alebo definovanie tzv. korekčných mechanizmov.

Predložená dôchodková reforma podľa RRZ nevedie k splneniu záväzku vlády z Plánu obnovy a odolnosti SR zlepšiť udržateľnosť minimálne o 1,8 percenta hrubého domáceho produktu, pričom tento cieľ by bol pri jej realizácii naplnený približne z polovice. „Z pohľadu prinavrátenia finančnej stability dôchodkového systému na úroveň roku 2018 by bolo zlepšenie iba približne tretinové,“ tvrdí rozpočtová rada. Dôvodom je podľa RRZ to, že pozitívny vplyv naviazania dôchodkového veku na strednú dĺžku života by bol z veľkej miery znížený negatívnymi vplyvmi zo zavedenia rodičovského bonusu a inými opatreniami spoločne zhoršujúcimi udržateľnosť verejných financií. Ide o vyššie dôchodkové nároky za obdobia rodičovstva, či zavedenie možnosti odchodu do predčasného dôchodku po odpracovaní 40 rokov.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Pravda.sk
Autor
SITA

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.