Štát plánuje zmraziť minimálne dôchodky až do roku 2032
Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť bude o päťdesiat rokov chýbať v dôchodkovom systéme štvrtina zdrojov
Platenie nízkych odvodov prinesie nízke penzie. Tie sa budú zvyšovať oveľa pomalšie ako dôchodky priemerne zarábajúcich ľudí. Štát aj takýmto spôsobom plánuje v najbližších rokoch motivovať zamestnancov, aby sa nevyhýbali plateniu sociálnych odvodov.
„Nie je fér, aby dôchodcovia, ktorí pracovali menej, mali vyšší dôchodok ako tí, ktorí odpracovali viac rokov. Rovnako by bolo nespravodlivé, ak by sa jednej skupine dvíhal dôchodok oveľa rýchlejšie ako druhej. Preto rezort práce navrhuje valorizáciu minimálnych dôchodkov podľa výpočtu od životného minima,“ vysvetľuje hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Michaela Slivková Kirňaková.
Málo pre živnostníkov
Presadenie uvedenej zmeny zmrazí nízke penzie na poriadne dlhý čas. Podľa predstavy ministerstva práce majú minimálne dôchodky začať rásť až potom, ako ich hodnota bude pod 136 percentami životného minima. „Na základe dostupných makroekonomických prognóz predpokladáme, že opätovné zvyšovanie minimálneho dôchodku nastane okolo roku 2032,“ odhaduje budúci vývoj M. S. Kirňaková. Po tridsiatich odpracovaných rokoch má v súčasnosti človek nárok na minimálnu penziu 334,30 eura za mesiac. Táto suma sa zároveň zvyšuje s počtom odpracovaných rokov a v prípade päťdesiatročnej kariéry je hodnota minimálneho dôchodku 441,50 eura.
V praxi hrozia nízke penzie hlavne živnostníkom, ktorí počas celého podnikania platia minimálne alebo žiadne odvody. Na jednej strane síce majú oveľa vyššie čisté príjmy v porovnaní s ľuďmi pracujúcimi v trvalom pracovnom pomere, na druhej strane po odchode do penzie dostanú malé dôchodky. V súčasnosti štát vypláca minimálnu penziu okolo 200-tisíc Slovákom.
Väčšina dostane pridané
Sociálna poisťovňa vypláca rôzne formy dôchodku viac ako 1,4 milióna Slovákov. Ku koncu októbra bola priemerná výška starobného dôchodku 487,07 eura, predčasného 462,25 eura, vdovského 272,23 eura a sirotského 139,99 eura.
Budúci rok sa väčšine ľudí zvýšia penzie buď o pevnú sumu 9,40 eura, alebo takzvanú dôchodkovú infláciu vo výške 2,6 percenta. Štát automaticky vyberie to riešenie, ktoré je pre dôchodcov výhodnejšie.
Ústavný súd zakročil
Ľudia v II. pilieri majú krátené štátne penzie. Dôvodom je, že posielali časť odvodov na svoj súkromný účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). V roku 2015 dostal od štátu dôchodok vo výške 422 eur človek, ktorý počas celej pracovnej kariéry poberal priemernú mzdu. Táto suma sa automaticky znížila na 376 eur v prípade, že sa nachádzal v II. pilieri. Takéto krátenie nebude podľa rozhodnutia Ústavného súdu možné jedine v prípade ľudí poberajúcich minimálny dôchodok. Všetkým ostatným klientom II. piliera sa naďalej budú znižovať štátom vyplácané penzie. Aj pre toto rozhodnutie je podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovana Ďuranu minimálny dôchodok nesystémovým prvkom, ktorý pri implementácii do bežného života prináša mnohé problémy a štát najlepšie spraví, ak ho nadobro zruší. „Ideálne riešenie je vrátiť sa k pôvodnému systému doplatku v rámci hmotnej núdze. V takom režime je úplne jedno, či má človek druhý pilier alebo nie, podpora bola podmienená celkovou výškou príjmu či majetku,“ vysvetľuje pre TREND.
Dôchodkové správcovské spoločnosti, naopak, rozhodnutie Ústavného súdu o nekrátení minimálnych penzií považujú za správne. V minulosti sa totiž systém súkromných dôchodkov oplatil len nadpriemerne zarábajúcim ľuďom, ale v súčasnosti je výhodný aj pre zamestnancov s nízkymi mzdami.
„Toto rozhodnutie vítame. Dlhodobo tvrdíme, že ľudia by nemali byť sortírovaní podľa toho, či boli alebo neboli v druhom pilieri. Prvý a druhý pilier sú súčasťou jedného základného dôchodkového zabezpečenia so spoločným cieľom zabezpečiť adekvátne dôchodky,“ hovorí pre TREND predseda predstavenstva Allianz SDSS Miroslav Kotov.
Neudržateľnosť systému
Najväčším problémom dôchodkového systému je, že v budúcnosti nebudú odvody pracujúcich ľudí stačiť na vyplácanie penzií. Podľa najnovších prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť bude o päťdesiat rokov chýbať v systéme až štvrtina zdrojov. „Hrozí teda, že štát v budúcnosti nebude mať peniaze na vyplácanie dôchodkov bez zmeny základných parametrov, ako je dôchodkový vek, výška dôchodkov alebo výška daní a odvodov,“ hovorí riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliáš. Pre stabilitu spoločnosti je pritom kľúčové aj v budúcnosti udržať valorizáciu penzií. „Pre stabilitu príjmu dôchodcov je dôležité zabezpečiť ich kúpyschopnosť, teda aby dôchodky nerástli pomalšie ako životné náklady. Preto by valorizácia mala nadväzovať na rast životných nákladov. Ak je dôchodkový systém dlhodobo udržateľný, môže byť aj vyššia,“ dodáva Goliáš. Zlepšiť udržateľnosť dôchodkového systému plánuje vláda pomocou desiatich veľkých zmien v ústave.
—-
Ako sa má kvôli dôchodkom zmeniť Ústava SR
1. Štyridsať rokov a dosť
Do penzie sa bude môcť ísť okamžite po odpracovaní 40 rokov. Ľudia zamestnaní od osemnástich rokov budú môcť ísť do dôchodku ako 58-roční. Táto zmena má garantovať skorší odchod do penzie hlavne manuálne pracujúcim, ktorí do zamestnania nastúpia v oveľa mladšom veku ako ľudia s vysokoškolským vzdelaním.
2. Individuálne dôchodkové stropy
Do penzie budú môcť ísť aj ľudia zamestnaní menej ako 40 rokov. V ich prípade vláda stanoví individuálny dôchodkový strop. Dnes napríklad ľudia narodení po roku 1966 môžu ísť do dôchodku ako 64-roční a táto hranica sa bude postupne zvyšovať. Na takýto systém odchodu do penzie budú mať Slováci nárok po odpracovaní minimálne 15 rokov.
3. Do druhého piliera automaticky
Zavedie sa automatický vstup do II. piliera. Týkať sa bude všetkých ľudí, ktorí majú pred sebou minimálne 30-ročnú pracovnú kariéru. Do dvoch rokov po automatickom zaradení budú môcť ľudia systém súkromných dôchodkov opustiť, po uplynutí tejto doby sa však už nebude dať z II. piliera vystúpiť. Dnes sa dá dobrovoľne vstúpiť do II. piliera a táto možnosť zaniká po tom, ako človek oslávi 35. narodeniny.
4. Z dôchodku viac pre druhý pilier
Do druhého piliera si ľudia budú odvádzať minimálne štvrtinu dôchodkových odvodov. V budúcnosti nebude také jednoduché meniť ich výšku, aktuálne je odvod na úrovni piatich percent.
5. Regulovaný výber úspor
Po odchode do penzie nebude možné naraz vybrať celú sumu úspor v II. pilieri. Dnes túto možnosť majú tí pracujúci, ktorí po odchode do penzie dostávajú od štátu minimálne priemerný alebo vyšší dôchodok. V budúcnosti sa naraz dostanú k všetkým peniazom len ľudia, ktorých úspory nebudú stačiť na kúpu doživotného súkromného dôchodku.
6. Správa v oranžovej obálke
Ľudia každý rok dostanú takzvanú oranžovú obálku. V nej budú informácie o tom, aký vysoký dôchodok budú dostávať po odchode do penzie z I. aj II. piliera.
7. Valorizácia dôchodkov
Ústava bude garantovať každoročné zvýšenie penzií minimálne o dôchodcovskú infláciu. Zároveň štát bude môcť viac peňazí pridať starším ľuďom jedine v prípade vyrovnaného rozpočtu.
8. Princíp solidarity
V ústave sa garantuje solidárne nastavenie štátnych dôchodkov. Lepšie zarábajúci ľudia tak budú prispievať na penzie slabšie plateným zamestnancom.
9. Groš pre rodičov
Pracujúce dospelé deti budú môcť pätinu svojich dôchodkových odvodov posielať priamo rodičom. Podľa ministra práce táto zmena nezníži penzie vyplácané v súčasnosti.
10. Deti nebudú nevýhodou
Ľuďom nebudú krátené dôchodky z dôvodu starostlivosti o deti. Dnes totiž bezdetní ľudia poberajú oveľa vyššie dôchodky, keďže im počas pracovnej kariéry neklesal príjem z dôvodu starostlivosti o potomstvo.
—-
Pre stabilitu príjmu dôchodcov je dôležité zabezpečiť ich kúpyschopnosť