Súčasný prepad ekonomiky a budúce dôchodky

Dátum vydania

Tento rok nám ukázal, že nič nie je isté

Aká je prognóza, keď máte dnes 20, 30, 40, 50 rokov?

Začnime tým, že ak máte 20 rokov, do dôchodku budete sporiť ešte vyše 40 rokov. Ešte aj po tridsiatke vám zostávajú tri dekády sporenia a aj po príjmovej stránke ste v najlepších rokoch.

Dnešná štyridsiatka je akoby predĺžená tridsiatka a panika stredného veku by vás kvôli dôchodku mohla pochytiť po päťdesiatke.

Čím viac času do odchodu na dôchodok človek má, tým menej ho majú trápiť poklesy na finančných trhoch.

Finančné trhy a výnosy

Finančné trhy v marci prudko klesli a odvtedy stúpajú. Pred svetovou ekonomikou je však príliš veľa otázok, aby sa dal predpovedať budúci vývoj. Takže čo nás učia doterajšie skúsenosti o výnosoch na akciových trhoch?

Ak sa pozrieme do histórie, od konca druhej svetovej vojny sa výnos z ročnej investície do indexu S&P 500 pohyboval v rozpätí od -49 % do +65 %.

  • Pri 40-ročnej investícii je výnos od +4,8 % do +9,2 % ročne.
  • Pri 30-ročnom trvaní je výnos od +4,7 % do +10,7 % ročne.
  • Pri 20-ročných investíciách bolo zhodnotenie od +2 % do +14 % ročne.

 

Radi čítate? Zvážte, čo prečítate

Predstavte si, že túžite prečítať veľmi zaujímavú, aj keď poriadne hrubú knihu. Už dnes viete, že vás pri čítaní z času na čas niečo vyruší a občas ju preto budete potrebovať odložiť. Záleží na tom, či na jej prečítanie máte k dispozícii týždeň, mesiac alebo rok?

Samozrejme, čím viac času na prečítanie knihy máte, tým menej vás budú znervózňovať prestávky v čítaní. Ak máte na prečítanie týždeň, budete pri každom vyrušení určite podráždenejší, než by ste boli pri ročnej lehote.

Prerušenia v čítaní budú menej rušivé iba v prípade, že by šlo o menejstranovú knihu. Ak budete čítať napríklad brožúru, vyrušenie vás nevyvedie z rovnováhy ani pri týždňovom limite.

Rovnaká situácia je aj pri dôchodkovom sporení

Čím viac času do odchodu na dôchodok človek má, tým menej ho majú „vyrušenia“, čiže poklesy na finančných trhoch, trápiť. Poklesy sú totiž neoddeliteľnou súčasťou vývoja na finančných trhoch. Ich dosah sa však pri predlžujúcom sa čase sporenia znižuje a pri dostatočne dlhom trvaní investícii straty akoby nehrozili.

Ak sa pozrieme do histórie, tak od konca druhej svetovej vojny sa výnos z ročnej investície do indexu S&P 500 pohyboval v rozpätí od -49 % do +65 %.

Pri 30-ročnom trvaní od +4,7 % do +10,7 % ročne a pri 40-ročnej investícii od +4,8 % do +9,2 % ročne. Avšak pri dvadsaťročných investíciách to už bolo od +2 % do +14 % ročne.

Pravdepodobnosť, že hrubú knihu prečítate celú, a pravdepodobnosť, že výnos bude kladný, sú vyššie pri dostatočne dlhom čase.

Hrúbka knihy sa dá prirovnať k typu fondu. Brožúrka je akoby garantovaný fond, hrubá kniha akoby fond akciový. Efekt z výberu je zrejmý. Z brožúrky sa človek dozvie heslovite to najdôležitejšie, v knihe nájde celý príbeh od začiatku do konca. Fondy investujúce do akcií majú potenciál podstatne vyšších výnosov, než je možné dosiahnuť v garantovaných fondoch.

Zhodnotenie dôchodkových fondov

Väčšina sporiteľov má svoje dôchodkové úspory uložené v garantovaných fondoch. Akoby sa báli čítať hrubé knihy, aj keď na ich prečítanie majú skutočne dostatok času. Lákadlom na zmenu sú pritom minulé výnosy: Garant sa za celé obdobie existencie zhodnotil o 30 %, Progres o 62 % (pred krízou to bolo  95 %).

„Keby sa moje rozhodnutie dalo vrátiť!“

Úvaha, ktorú zažil každý aspoň raz. Presne preto sa hovorí, že po vojne je každý generál. Rovnaké úvahy má človek aj pri pohľade na vývoj na finančných trhoch. Trhy však dnes ponúkajú niečo, čo sa často neobjavuje. Dávajú nám druhú šancu.

Ak sa pozrieme dnes na grafické zobrazenie vývoja akciového fondu, tak akoby sme sa súčasnými cenami vrátili o pár rokov späť.

Rozhodnutia sú vždy iba vaše

Rovnako aj dnes majú sporitelia v dôchodkových fondoch možnosť rozhodnúť sa, či si otvoria hrubú knihu alebo svoj pohľad nechajú na brožúrke. Efekt z čítania bude diametrálne odlišný. Rovnako aj efekt z úspor v dvoch odlišných dôchodkových fondoch.

Čím viac času ostáva do odchodu na dôchodok, tým väčší podiel úspor by mal byť vložený v negarantovanom fonde. Aj krátka existencia dôchodkových fondov na Slovensku je toho jasným dôkazom. Ponúknuté druhé šance by sa nemali zahadzovať. Po päťdesiatke vás bude zákon beztak povinne smerovať do garantovaných fondov.

Facebook Twitter Email


Autor
Pavel Škriniar

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.