Úspory na dôchodok rastú, no mnohým ich žerie inflácia

Dátum vydania

Za posledný štvrťrok sa majetok ľudí v druhom pilieri navýšil o 413 miliónov eur, naďalej však väčšinu z takmer 11 miliárd spravujú nevýkonné dlhopisové fondy.

Slováci majú na dosah lepšie dôchodky. Ukazujú to dáta Asociácie dôchodkových správcovských spoločností, podľa ktorých naše úspory v II. pilieri počas prvého štvrťroku vzrástli o viac ako 413 miliónov eur, teda o štyri percentá.

Celkovo tak máme v dôchodkových fondoch nasporených už viac ako 10,7 miliardy eur.

Nárast objemu úspor v druhom pilieri na začiatku roka spôsobilo najmä rýchle tempo zhodnocovania v negarantovaných, teda rizikovejších fondoch.

„Presné čísla za celý trh nemáme, no hrubým odhadom približne 160 až 170 miliónov eur z toho objemu sú nové príspevky a zvyšok je zhodnotenie,“ uviedol predseda Predstavenstva Allianz SDSS Miroslav Kotov, ktorý je zároveň predsedom Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

Prevláda nezáujem

Rast objemu úspor je však jedna vec a ich zhodnotenie druhá. Z celkovej sumy majú totiž v rizikovejších fondoch „odložených“ len 3,7 miliardy eur, a to aj napriek tomu, že od začiatku roka sa úspory v nich zhodnotili o 13 percent.

Zvyšok je v konzervatívnych fondoch, odkiaľ sa viac ako 960-tisícom Slovákov príliš nechce, aj keď im peniaze požiera inflácia.

„Klientov sme informovali, ako sa zachovať v súvislosti s prichádzajúcou krízou ešte minulý rok. Následne sme ich informovali aj pri obrate situácie,“ povedal Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií v PPSS Poštovej banky.

Napriek tomu v spoločnosti prestúpilo z dlhopisového do akciového a indexového fondu len jedno percento sporiteľov.

Sporitelia v nich pritom dlhodobo prichádzajú o peniaze. Z piatich konzervatívnych fondov od začiatku roka vykázali záporné výnosy hneď štyri z nich a výnosy z piateho sa pohybujú len v tisícinách percenta. Z týchto úspor navyše ujedá inflácia, ktorá bola vlani na úrovni približne dvoch percent.

Z negarantovaných fondov sa darilo najmä indexovým, kde si všetky pripísali viac ako 10 percent. Podľa investičného analytika Swiss Life Select Slovensko Pavla Škriniara sa tak prejavuje rast na trhoch z posledných 12 mesiacov, vďaka čomu narastá majetok pod správou dôchodkových spoločností.

Najvýraznejšie – o 11,2 percenta – vzrástol fond spoločnosti NN Index Euro. No ani tu k výraznejším zmenám v správaní sa našincov nedošlo.

„Klienti sa o svoje dôchodkové sporenie často nezaujímajú. Záujem o proaktívnu zmenu je z ich strany veľmi malý a zvyčajne sa aktivizujú len po zaslaní koncoročných výpisov,“ vyjadrila sa PR manažérka spoločnosti NN Daniela Tomášková.

Opatrné vízie

Ľudia tak naďalej ostávajú konzervatívni a preto v posledných rokoch aj stratoví investori. Problémy v dlhopisových fondoch musia riešiť samotné DSS-ky, ktoré majú v časoch rekordne nízkych až záporných úrokových sadzieb značne sťažené možnosti.

Financie budúcich dôchodcov môžu investovať len do takých nástrojov a obchodov, ktoré obmedzujú menové a úrokové riziko.

„Majetok v dlhopisovom fonde, ktorý nie je zabezpečený voči menovému riziku, môže tvoriť maximálne päť percent čistej hodnoty,“ pripomenul finančný OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik s tým, že sa v minulosti kvôli tomu fondy časť prostriedkov držali v peňažných prostriedkoch či dokonca na bankových účtoch.

Rok 2021 by však mohol byť o niečo lepší. A nielen preto, že sa zvýšilo percento povinných príspevkov do druhého piliera z piatich na 5,25 percenta z celkových odvodov do Sociálnej poisťovne.

Všetko však bude závisieť od opätovného naštartovania ekonomiky. Ak sa to podarí, ešte výraznejšie poklesnú výnosy z dlhopisových fondov.

Odborníci sa zhodujú, že pri akciových fondoch je odhadovať ďalší vývoj náročnejšie, tvrdia však, optimizmus z budúcnosti už trhy započítali, a tak rast v desiatkach percent neočakávajú.

Facebook Twitter Email


Zdroj
Finweb.hnonline.sk
Autor
Juraj Pivarči

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.