Úspory na dôchodok rastú, no mnohým ich žerie inflácia
Za posledný štvrťrok sa majetok ľudí v druhom pilieri navýšil o 413 miliónov eur, naďalej však väčšinu z takmer 11 miliárd spravujú nevýkonné dlhopisové fondy.
Slováci majú na dosah lepšie dôchodky. Ukazujú to dáta Asociácie dôchodkových správcovských spoločností, podľa ktorých naše úspory v II. pilieri počas prvého štvrťroku vzrástli o viac ako 413 miliónov eur, teda o štyri percentá.
Celkovo tak máme v dôchodkových fondoch nasporených už viac ako 10,7 miliardy eur.
Nárast objemu úspor v druhom pilieri na začiatku roka spôsobilo najmä rýchle tempo zhodnocovania v negarantovaných, teda rizikovejších fondoch.
„Presné čísla za celý trh nemáme, no hrubým odhadom približne 160 až 170 miliónov eur z toho objemu sú nové príspevky a zvyšok je zhodnotenie,“ uviedol predseda Predstavenstva Allianz SDSS Miroslav Kotov, ktorý je zároveň predsedom Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.
Prevláda nezáujem
Rast objemu úspor je však jedna vec a ich zhodnotenie druhá. Z celkovej sumy majú totiž v rizikovejších fondoch „odložených“ len 3,7 miliardy eur, a to aj napriek tomu, že od začiatku roka sa úspory v nich zhodnotili o 13 percent.
Zvyšok je v konzervatívnych fondoch, odkiaľ sa viac ako 960-tisícom Slovákov príliš nechce, aj keď im peniaze požiera inflácia.
„Klientov sme informovali, ako sa zachovať v súvislosti s prichádzajúcou krízou ešte minulý rok. Následne sme ich informovali aj pri obrate situácie,“ povedal Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií v PPSS Poštovej banky.
Napriek tomu v spoločnosti prestúpilo z dlhopisového do akciového a indexového fondu len jedno percento sporiteľov.
Sporitelia v nich pritom dlhodobo prichádzajú o peniaze. Z piatich konzervatívnych fondov od začiatku roka vykázali záporné výnosy hneď štyri z nich a výnosy z piateho sa pohybujú len v tisícinách percenta. Z týchto úspor navyše ujedá inflácia, ktorá bola vlani na úrovni približne dvoch percent.
Z negarantovaných fondov sa darilo najmä indexovým, kde si všetky pripísali viac ako 10 percent. Podľa investičného analytika Swiss Life Select Slovensko Pavla Škriniara sa tak prejavuje rast na trhoch z posledných 12 mesiacov, vďaka čomu narastá majetok pod správou dôchodkových spoločností.
Najvýraznejšie – o 11,2 percenta – vzrástol fond spoločnosti NN Index Euro. No ani tu k výraznejším zmenám v správaní sa našincov nedošlo.
„Klienti sa o svoje dôchodkové sporenie často nezaujímajú. Záujem o proaktívnu zmenu je z ich strany veľmi malý a zvyčajne sa aktivizujú len po zaslaní koncoročných výpisov,“ vyjadrila sa PR manažérka spoločnosti NN Daniela Tomášková.
Opatrné vízie
Ľudia tak naďalej ostávajú konzervatívni a preto v posledných rokoch aj stratoví investori. Problémy v dlhopisových fondoch musia riešiť samotné DSS-ky, ktoré majú v časoch rekordne nízkych až záporných úrokových sadzieb značne sťažené možnosti.
Financie budúcich dôchodcov môžu investovať len do takých nástrojov a obchodov, ktoré obmedzujú menové a úrokové riziko.
„Majetok v dlhopisovom fonde, ktorý nie je zabezpečený voči menovému riziku, môže tvoriť maximálne päť percent čistej hodnoty,“ pripomenul finančný OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik s tým, že sa v minulosti kvôli tomu fondy časť prostriedkov držali v peňažných prostriedkoch či dokonca na bankových účtoch.
Rok 2021 by však mohol byť o niečo lepší. A nielen preto, že sa zvýšilo percento povinných príspevkov do druhého piliera z piatich na 5,25 percenta z celkových odvodov do Sociálnej poisťovne.
Všetko však bude závisieť od opätovného naštartovania ekonomiky. Ak sa to podarí, ešte výraznejšie poklesnú výnosy z dlhopisových fondov.
Odborníci sa zhodujú, že pri akciových fondoch je odhadovať ďalší vývoj náročnejšie, tvrdia však, optimizmus z budúcnosti už trhy započítali, a tak rast v desiatkach percent neočakávajú.