V druhom dôchodkovom pilieri pribúdajú sporitelia po tisícoch. Čo sa to tam deje?

Dátum vydania

V dôchodkových fondoch druhého dôchodkového piliera si momentálne sporí takmer 1,82 milióna sporiteľov. Od začiatku roka ich pribudlo viac ako 53-tisíc a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku predstavuje prírastok až 73-tisíc sporiteľov.

Automatický vstup

Podľa informácie Asociácie dôchodkových správcovských spoločností ku koncu októbra 2023 si v druhom dôchodkovom pilieri sporilo 1 819 900 sporiteľov . Ich nárast v posledných mesiacoch je prirodzený, pretože od mája tohto roku platí, že prvýkrát zamestnaní mladí ľudia do druhého piliera vstupujú automaticky, a teda nemusia pre to urobiť vôbec nič.

Automatický vstup do druhého piliera sa týka aj tých osôb mladších ako 40 rokov, ktoré nemali povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie, no po 1. máji 2023 im vznikla. Platí tiež, že každý sporiteľ, ktorý do druhého piliera vstúpil automaticky, môže do dvoch rokov z neho vystúpiť.

Úspory sú v pohybe

Títo sporitelia majú v súčasnosti (k 3. novembru 2023) v druhom pilieri uložených takmer 13,3 miliardy eur, ktoré sa im priebežne zhodnocujú. V garantovaných fondoch je to 6,48 miliardy eur a v negarantovaných fondoch takmer 6,82 miliardy eur. Toto číslo sa priebežne mení, pretože od júla 2023 sa začali presúvať úspory z garantovaných do negarantovaných fondov viac ako pol miliónu sporiteľov. Cieľom je zosúladenie rozloženia majetku sporiteľa s predvolenou investičnou stratégiou. Zmena sa týka približne 3,7 miliardy eur.

Facebook Twitter Email


Zdroj
FinReport.sk
Autor
Martin Jamnický

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.