Veľká migrácia dôchodkových úspor sa začína. Viac ako 3,7 miliardy eur smeruje do indexových fondov

Dátum vydania

Dôchodkové sporenie v druhom pilieri v tomto roku prechádza zásadnou reformou. Od 1. júla 2023 sa začne presun úspor pasívnych sporiteľov z dlhopisových do indexových fondov. Presuny sa týkajú viac ako 706-tisíc sporiteľov a objem majetku predstavuje viac ako 3,7 miliardy eur.

Predvolená investičná stratégia

Od mája tohto roku je v platnosti predvolená investičná stratégia (PIS), ktorá riadi rozloženie majetku sporiteľa počas celého času sporenia. Zvoliť si ju môže každý sporiteľ a rovnako každý ju môže opustiť.

Táto stratégia stojí na princípe, že úspory sporiteľa mladšieho ako 50 rokov by mali byť umiestnené v indexovom fonde, a potom sa zastúpenie indexového fondu znižuje o 4 % ročne v prospech dlhopisového fondu, až kým jeho zastúpenie neklesne na nulu, alebo sporiteľ nepožiada o dôchodok.

Kto sú pasívni sporitelia

Pasívni sporitelia sú tí, ktorí boli v roku 2013 presunutí do garantovaných fondov a odvtedy nespravili žiadnu zmenu týkajúcu sa úspor. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) ku koncu mája 2023 evidujú viac ako 706-tisíc pasívnych sporiteľov.

Starší a mladší sporitelia

Mladším pasívnym sporiteľom, čiže ľuďom narodeným od roku 1969, sa bude do indexových fondov presúvať majetok aj povinné príspevky od júla tohto roku. Ku koncu mája 2023 bolo v druhom pilieri vyše 553-tisíc mladších pasívnych sporiteľov a ich majetok predstavuje objem približne 3,7 miliardy eur.

Počet starších pasívnych sporiteľov, čiže ľudí narodených do roku 1968, je tesne nad 153-tisíc a do indexových fondov budú od júla smerovať iba ich nové príspevky, a to až kým sa ich majetok nezosúladí s predvolenou investičnou stratégiou.

Vstupujú aj aktívni sporitelia

Harmonogram presunu úspor či plán zladenia majetku s predvolenou investičnou stratégiou povinne zverejňujú na webových stránkach všetky dôchodkové správcovské spoločnosti. „Záleží nám na tom, aby presun úspor bol transparentný. Proces bude trvať do konca roku 2025 a v jednotlivých DSS sa môže líšiť počtom sporiteľov či výškou presunov,“ vysvetľuje predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Miroslav Kotov.

Počet aktívnych sporiteľov v druhom pilieri je tesne nad úrovňou jedného milióna. Sú to sporitelia, ktorí vstúpili do druhého piliera po roku 2013, či od toho roku urobili nejaké rozhodnutie o úsporách. Ak majú záujem, môžu požiadať o vstup do PIS – do konca mája tak urobilo 4 241 aktívnych sporiteľov. Ak o vstup do PIS požiadajú po 1. júli 2023, ich úspory sa nebudú presúvať dlhodobo, ale jednorazovo ku dňu žiadosti.

Počet sporiteľov v druhom pilieri ku koncu tohtoročného mája bol presne 1 778 703 a objem spravovaného majetku presiahol 12,7 miliardy eur.

Facebook Twitter Email


Zdroj
FinReport.sk
Autor
Robert Juriš

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.