Vitajte v druhom pilieri!

Dátum vydania

Už rok platí automatický vstup do druhého piliera spolu so vstupom na trh práce.

Za necelý rok  do druhého piliera vstúpilo takmer 50-tisíc nových sporiteľov.

Vstupujú aj násťroční brigádnici

Každý, kto vstúpil prvýkrát na trh práce od mája 2023, sa stáva sporiteľom v druhom pilieri. Tento vstup platí, či už ide o prvé zamestnanie, alebo aj študentskú brigádu. Znamená to, že časť jeho povinných odvodov je presmerovaná do druhého piliera.

Ak si nový sporiteľ nevyberie dôchodkovú správcovskú spoločnosť do pol roka po automatickom vstupe, priradí mu ju Sociálna poisťovňa a sporiteľa informuje písomne. Po roku sa však sporiteľ môže rozhodnúť pre zmenu DSS. Je to bezplatný úkon a zmena sa robí iba ohlásením v novo vybranej DSS.

Môžete len získať

V prípade, ak ide o brigádnika, ktorý mal iba sezónnu prácu, jeho účet zostáva „otvorený“. Poplatky za správu sa účtujú maximálne vo výške 0,425 % priemernej ročnej predbežnej čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde. Hodnota účtu tak nikdy nemôže klesnúť do mínusových hodnôt.

Do dvoch rokov sa sporiteľ môže rozhodnúť, či zostane v druhom pilieri alebo vystúpi. V prípade, ak zostane v druhom pilieri aj po dvoch rokoch, sporenie v ňom je už podľa zákona povinné.

Čím dlhšie, tým zmysluplnejšie

Dôchodkové sporenie je jedným z najdlhších finančných produktov, ktoré si ľudia môžu zaobstarať.

Zatiaľ čo životné poistky si väčšinou kupujeme na 20 až 25 rokov, dôchodkové sporenie trvá omnoho dlhšie. Ak napríklad sporiteľ vstúpi do druhého piliera vo veku 20 rokov, do dôchodkového veku mu to bude trvať až 45 rokov, čo je skutočne dlhý čas.

Dlhému obdobiu sporenia je kľúčové prispôsobiť aj investičné stratégie. Na finančných trhoch platí pravidlo, že čím dlhšie peniaze pracujú, tým lepšie sa môžu investovať na dlhodobý, vyšší výnos. Typickým príkladom sú akcie.

Na krátkodobé investovanie, napríklad na pol roka, sú akcie nevhodné, pretože ich vývoj je nepredvídateľný. Avšak z historických dát a teórie vieme, že v dlhodobom horizonte dobré roky prevyšujú tie zlé, čo vedie k vysokému zhodnoteniu.

Predvolená investičná stratégia 

Novým sporiteľom sa ich úspory zhodnocujú podľa predvolenej investičnej stratégie – PIS. Zjednodušene?

Do päťdesiatky majú sporitelia všetky úspory v indexovom fonde, potom sa postupne presúvajú do dlhopisového garantovaného.

Sporenie na dôchodok je beh na dlhé trate. Nových sporiteľov čakajú ešte štyri desiatky rokov, kde ich úspory môžu rásť s exponenciálnym úrokom.

Pre sporiteľov do veku 40 rokov platí dobrovoľný vstup do druhého piliera.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.