Vstúpia brigádujúci študenti do 2. piliera automaticky? Penzijná asociácia objasňuje, ako to je

Dátum vydania

Prázdniny vždy znamenajú aj vyšší počet študentských brigád. Či už ide o zber ovocia, výpomoc na letných festivaloch alebo administratívu za počítačom.

Keď brigádnik podpíše zmluvu, zamestnávateľ pošle oznámenie Sociálnej poisťovni a bude za tohto zamestnanca odvádzať sociálne odvody.

Automatický vstup do druhého piliera

Ak je to pre študentov ich prvá pracovná zmluva v živote, tak práve vstúpili na trh práce a stretnú sa prvýkrát aj s dôchodkovými piliermi.

„Od mája 2023 platí súčasne so vstupom na trh práce aj automatický vstup do druhého piliera. Takže prvopoistenci sa stávajú sporiteľmi v prvom aj druhom pilieri,“ vysvetľuje predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.

Sociálna poisťovňa týchto študentov listom informuje o tom, že vstúpili do druhého piliera. Informačný list o povinnej účasti na starobnom dôchodkovom sporení zasiela Sociálna poisťovňa na korešpondenčnú adresu prvopoistenca.

Dobrovoľná účasť

Ak má študent aktivovanú eSchránku, oznámenie si nájde tam. Noví sporitelia majú 180 dní od vzniku dôchodkového poistenia, aby si vybrali dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS).

Ak sa nerozhodnú, priradí ich do DSS Sociálna poisťovňa. Neskôr to však môžu zmeniť.

Aj keď je pre prvopoistenca vstup do druhého piliera automatický, účasť je dobrovoľná. Každý sporiteľ sa môže do dvoch rokov od vstupu rozhodnúť, či zostane, alebo vystúpi.

Príspevková sadzba

V tomto a budúcom roku príspevková sadzba do druhého piliera dosahuje 5,5 percenta z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.

Od roku 2025 sa zvýši na 5,75 percenta a od roku 2027 na 6 percent z vymeriavacieho základu. V prípade druhého piliera získa sporiteľ svoj osobný účet.

Peniaze spravuje DSS a zhodnotenie pripisuje priamo na účet. Za správu si účtuje 0,45 percenta z objemu úspor ročne a v nasledujúcich dvoch rokoch to klesne na 0,4 percenta.

Rozloženie úspor na osobnom účte

Úspory na osobnom účte môžu byť rozložené do indexových, akciových, zmiešaných či dlhopisových fondov. Prehľad o pohyboch na účte poskytuje každá DSS cez online rozhranie, podobne ako banka.

Ak aj študent po brigáde nepracuje a na účet neprichádzajú ďalšie odvody, úspory sa tam zhodnocujú automaticky a automaticky sa sťahuje aj poplatok.

Poplatok sa sťahuje z nasporenej sumy, a preto hodnota účtu nemôže klesnúť do „mínusu“. Pre sporenie v druhom pilieri platí, že čím skôr sa začne, tým bude pred dôchodkom vyššie zhodnotenie, keďže pribúdajú „úroky z úrokov“.

Facebook Twitter Email


Zdroj
SITA
Autor
Igor Surovčík

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.