Výplatná fáza 2. dôchodkového piliera sa posunie o rok neskôr, v parlamente sa nepodarilo presadiť potrebné zmeny

Dátum vydania

Zmeny vo výplatnej fáze v starobnom dôchodkovom sporení sa zrealizujú až od 1. januára 2025, a nie od 1. januára 2024, ako bolo pôvodne plánované. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Nepodarilo sa presadiť potrebné zmeny

Poslanec za hnutie Sme rodina Miloš Svrček, ktorý takýto návrh predložil, tento posun zdôvodnil tým, že sa v parlamente nepodarilo presadiť potrebné zmeny nevyhnutné na dosiahnutie vykonateľnosti novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Tie by podľa poslanca umožnili rezortu práce a sociálnych vecí v dostatočnom časovom predstihu vydať vykonávacie predpisy k zmenám vo výplatnej fáze druhého penzijného piliera. Výplatná fáza druhého piliera sa tak zmení od roku 2025.

Nasporená suma sa rozdelí na polovice

Od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice. Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať počas 10 rokov tzv. programovým výberom sporiteľovi, druhá polovica sa bude naďalej priebežne zhodnocovať vo fondoch.

Počas týchto 10 rokov budú tieto sumy dediteľné. Po 10 rokoch si sporiteľ môže zo zvyšných úspor zakúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Po zakúpení doživotného dôchodku pozostalí po sporiteľovi strácajú výhodu dedenia.

 

 

 

Facebook Twitter Email


Zdroj
SITA
Autor
Igor Surovčík

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.