Zmeny vo výplatnej fáze druhého piliera prídu až v roku 2025. Ako to bude vyzerať v praxi?

Dátum vydania

Poslanci Národnej rady SR „opravili“ a pozmenili znenie zákona o druhom dôchodkovom pilieri. Výsledkom je, že výplatná fáza druhého piliera sa napokon nezmení k 1. januáru 2024, ale až k začiatku nasledujúceho roka, teda k 1. januáru 2025.

Čo platí v súčasnosti

Po odchode na penziu v súčasnosti platí, že dôchodca si môže vybrať celú sumu, ktorú si nasporil  v druhom dôchodkovom pilieri. Podmienkou je, že Sociálna poisťovňa mu z prvého piliera vyplatí dôchodok najmenej 521,30 eura.

Dôchodkové správcovské spoločnosti tvrdia, že väčšina dôchodcov siahala práve po takomto riešení, čo oslabovalo ich finančné zabezpečenie do budúcnosti. To bol jeden z dôvodov, prečo došlo k novelizácii zákona a zmene možnosti výberu prostriedkov z druhého dôchodkového piliera.

Zmeny platné od roku 2025

Vďaka legislatívnej úprave sa výplatná fáza druhého piliera zmení až od roku 2025. Mechanizmus zmeny však zostáva nezmenený. Naďalej platí, že od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice.

Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať prostredníctvom takzvaného programového výberu sporiteľovi, pričom druhá polovica sa bude naďalej priebežne zhodnocovať.

Dlhodobý programový výber bude vyplácaný počas strednej dĺžky dožitia, čo v súčasnosti predstavuje 8 rokov. Vyplácať sa bude z polovice nasporenej sumy raz mesačne.

Po uplynutí ôsmich rokov dôchodková správcovská spoločnosť prevedie druhú polovicu nasporenej sumy do životnej poisťovne, ktorá bude sporiteľovi vyplácať doživotný dôchodok.

Dedenie dôchodkových úspor z druhého piliera má niekoľko špecifík:

  • ak sporiteľ zomrie skôr, ako dosiahne dôchodkový vek, tak celá suma nasporená v druhom pilieri je dediteľná,
  • ak zomrie neskôr, dediteľná je nevyplatená časť úspor,
  • ak sporiteľ zomrie po zakúpení doživotného dôchodku, žiadne úspory z druhého piliera sa už nededia.
Facebook Twitter Email


Zdroj
FinReport.sk
Autor
Martin Jamnický

Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.