Druhý pilier ide po lete do skvelej formy

Dátum vydania

Prvým júlom 2023 sa druhý pilier pustil do ozdravnej kúry, ktorú po rokoch potreboval ako soľ. Dekáda nízko zhodnocovaných úspor pasívnych sporiteľov v garantovaných fondoch sa skončila a začína sa presun.

A hoci táto etapa jednoznačne zanechá stopu na budúcich dôchodkoch viac ako pol milióna sporiteľov, sústreďme sa na aktuálnu zmenu: Toľko skloňovaná predvolená investičná stratégia sa zo správ a tlačových vyhlásení presúva do reality. Na dôchodkových účtoch nastal pohyb.

Ako sa presúvajú vaše úspory?

Presuny úspor z garantovaných do indexových fondov prebiehajú vždy k 15. dňu v mesiaci.

U mladších sporiteľov sa jednorazovo presunie vždy 3,5 percenta majetku. To znamená, že v druhej polovici septembra mali mladší pasívni sporitelia v indexových fondoch už viac ako desatinu úspor.

Starším pasívnym sporiteľom narodeným pred rokom 1968 smerujú do indexových fondov od júla nové príspevky.

Postupný presun je vhodnejší z hľadiska znižovania rizík, ktoré vychádzajú z prípadného finančného jojo efektu. Aktuálne síce garantované a indexové fondy zažívajú rast, v budúcnosti sa však treba pripraviť aj na náročnejšie obdobia a poklesy akciových trhov. A práve poklesy  sa stanú skúškou správnosti konceptu predvolenej investičnej stratégie a jej udržateľnosti.

Nakoniec, tak ako pri každej ozdravnej kúre, aj pri reforme druhého piliera znamená vytrvalosť ešte viac ako dobrý štart.

Facebook Twitter Email


Máte otázku? Napíšte nám

Exkluzívny spravodaj

Informácie pre média, sporiteľov a mienkotvorcov

Objednajte si pravidelný mesačník a dozviete sa

  • o zmenách v dôchodkovom sporení
  • o vývoji vášho fondu
  • o tom, ako hospodárime s vaším majetkom

Používame súbory cookie

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.